Hlavní obsah

Ponižující odměna. Vítězka kvalifikace obdržela sprchový gel, šampon a ručníky

Žádné peníze, ale za vítězství v kvalifikaci se může pořádně umýt i osušit… Německá skokanka na lyžích Selina Freitagová poukazuje na genderovou propast mezi ženami a muži. Zatímco zástupci silnějšího pohlaví inkasují prize money, tak ženy ani cent. Za prvenství v kvalifikaci v Garmisch-Partenkirchenu, jednom ze dvou podniků Two Nights Tour, slavnostně obdržela dárkovou tašku se sprchovým gelem, šamponem a čtyřmi ručníky!

Foto: Profimedia.cz

Selina Freitagová vyhrála v Garmisch-Partenkirchenu kvalifikaci.

Článek

Freitagová, která je mistryní světa v družstvech a vycházející hvězdou, svojí kritikou rozdílného metru v odměňovaní vyvolala rozruch.

„Pro muže je za vítězství v kvalifikaci 3200 euro a já jsem dostala tašku s hygienickými produkty. Jak to jen říct. Nechci si moc stěžovat, ale rozdíly jsou zřejmé,“ snažila se Selina Freitagová zachovat dekorum v rozhovoru pro ARD.

Trenér měl pro svou svěřenkyni slova pochopení.

„Za posledních pár let se toho udělalo pro ženy hodně, ale je potřeba učinit další kroky. I ženy by měly mít možnost si svým sportem přiměřeně vydělat,“ podotkl Heinz Kuttin.

Ještě dál zašel Sven Hannawald, expert televizní stanice a poslední německý vítěz Turné čtyř můstků. „Samozřejmě, že odměna není hodná dvounočního turné. Nevím, proč si lidé za to zodpovědní něco takového dovolují,“ rozčilovala se legenda, která je velkým zastáncem turné pro ženy.

Horst Hüttel, sportovní ředitel Německé lyžařské asociace (DSV), vyjádřil pro kritiku ze všech stran pochopení.

„Určitě si to musíme promyslet. V tuto chvíli nejsou žádné odměny za kvalifikaci. Ručník a sprchový gel byly trochu nešťastné řešení. Je chytřejší nedávat nic,“ sypal si popel na hlavu Hüttel.

Tak si to pojďme shrnout. Muži za vítězství ve Světovém poháru dostávají 13 888 eur, naproti tomu ženy pouze 4594 eur. Za celkové vítězství na prestižním Turné čtyř můstků dostane skokan 106 834 eur, ta nejlepší skokanka na Two Nights Tour pouze 10 042 eur. I s přihlédnutím k tomu, že dámské turné zahrnuje jen polovinu akcí než mužské, je rozdíl propastný.

Nově vzniklá akce z přelomu roku se dočkala malé mediální pozornosti, a to navzdory přímým přenosům na ARD i Eurosportu. A počet diváků na obrovských stadionech daleko zaostával za muži. Pořadatelé si malovali v růžové barvě, že ženské závody podpoří masy lidí. Realita však byla krutá. Dopadla podobně jako ve srovnání s odměnami. Při celkovém počtu 6200 diváků na obou závodech se vzestupný trend divácké odezvy opravdu nepotvrdil.

Jeden příklad za všechny. Ženské skákání se konalo v Garmischi po kvalifikaci mužů. Zatímco kvalifikaci na novoroční podnik sledovalo 10 000 diváků, zhruba o tři hodiny později zůstalo pod můstkem na závod žen 3 000 fanoušků skoků na lyžích.

Sportovní ředitel Německé lyžařské asociace také oznámil, že chtějí tento problém řešit s organizačními výbory.

„Ženy stále nemají Turnaj čtyř můstků. V Garmisch-Partenkirchenu a Oberstdorfu se závodí, v Innsbrucku a Bischofshofenu zatím ne. Takže sklenice je spíše poloprázdná. Další krok chceme udělat v příštích dvou letech,“ vysvětlil Hüttel.

„Doufám, že se nám podaří dotáhnout celkový projekt do konce,“ dodal Horst Hüttel.