Hlavní obsah

Počasí navzdory, na Jizerskou 50 s kolem. Nadšence v Bedřichově déšť neodradil

Jizerskou 50 běhá od roku 1978 a letos chtěl František Řebíček projet cílem již po 39. a v 73 letech naposledy. Extrémní obleva mu však poslední lauf vzala. Pořadatelé museli 57. ročník slavného závodu před týdnem zrušit. Ač od Litoměřic, na sever stejně vyrazil. S kolem. Zhruba dvě stovky lidí v Bedřichově uctily památku expedice Peru 1970.

Foto: Hynek Preisler, Sport.cz

Člen Klubu mistrů František Řebíček v Bedřichově, místo na lyžích s kolem.

Článek

Nebýt extrémně teplého počasí, tuhle neděli by mezi Libercem a Bedřichovem v Jizerských horách pendloval jeden autobus za druhým. Kyvadlová doprava by vozila běžkaře i fanoušky na nejslavnější český závod. Přestože pořadatelé museli kvůli nedostatku sněhu Memoriál expedice Peru 1970 již před týdnem zrušit, do horského střediska se dopoledne z Liberce šplhá nezvykle zaplněný autobus. Někdo má v ruce i lyže. S kolem se do vozu namáčkne i František Řebíček.

„Jizerská 50 je moje srdeční záležitost,“ přiznává 73letý člen Klubu mistrů sdružující laufaře s alespoň třiceti odběhnutými padesátkami v Jizerských horách. Je z Brozan nad Ohří u Litoměřic, a aby stihl pietní akt konaný v Bedřichově na památku horolezců tragicky zemřelých v roce 1970 v Peru pod kamennou lavinou – jako memoriál této expedice se Jizerská 50 běhá –, vstávat musel v pět ráno.

Foto: Hynek Preisler, Sport.cz

Mnozí běžkaři přišli na pietní akt za expedici Peru 1970 i se startovními čísly zrušené 57. Jizerské 50.

„Do Liberce jsem přijel vlakem. Na Jizerskou 50 jsem byl přihlášený už po 41., ale bohužel se neběží, tak se jedu se svými známými poklonit k pomníku. Mám tam sraz s dalším pravidelným účastníkem Bořkem Pohlem, vzali jsme si alespoň kola. Ale jelikož jsem už nestíhal, nahoru jedu i s kolem autobusem,“ vysvětluje s úsměvem Řebíček.

Pietní akt konaný ve vydatném dešti v Bedřichově v deset hodin dopoledne stihl na čas. U pomníku, blízko něhož se startuje, nechybí ani 82letý Ladislav Míka, legenda Jizerské 50 a její 44násobný účastník, jenž běžel i vůbec první ročník v roce 1968.

„Už pět let hlavní závod neběhám, ale letos jsem si chtěl s vnukem zajet alespoň desítku, bohužel to taky nevyšlo. Řídí to příroda a lidi ji ovlivnit nemůžou… Ale sem musím vždy přijít,“ vykládá v dešti Míka. Když se v roce 2014 Jizerská 50 nejela kvůli nedostatku sněhu naposledy, část trasy absolvoval alespoň na koloběžce. Mnoho nadšenců ji tehdy zaběhlo zčásti po svých, zčásti na lyžích. S nimi i dnes dorazilo spoustu nadšenců. Mnoho s číslem na zádech.

„Letošní padesátka měla být má osmá v pořadí, bohužel nevyšlo počasí. Zaběhl jsem si alespoň tady na umělém sněhu dvouapůlkilometrové kolečko a přesvědčil se, že na lyže to opravdu není,“ uznává běžkař Tomáš Doležálek.

Minuta ticha na zrušené 57. Jizerské 50 za expedici Peru 1970Video: Hynek Preisler, Sport.cz

Letos se kromě na patnáct horolezců zahynuvších v Peru pod Huascaránem vzpomíná i na Jiřího Plisku, jednoho z nejlepších českých běžkařů, který vloni v létě tragicky zahynul při lezení v amerických horách. „Jirka Jizerskou 50 jezdil rád, byl to jeho závod roku a jako jeden z mála aktivních lyžařů byl i na vrcholu Huascaránu a tím je symbolika hodně podobná. Bohužel Jirka už tady není a my za něj budeme závodit dál,“ slibuje Marek Pazderský, šéf eD system Silvini Team, k němuž Pliska patřil.

Na Jizerské 50 však až za rok, umožní-li to počasí. „Když jsme si před týdnem projeli celou trasu padesáti kilometrů a pak jsme se sešli a museli udělat rozhodnutí, sedělo nás asi dvacet. A všem už bylo tak trochu jasné, že to asi nepůjde. Když jsem se díval na lidi okolo nás, všichni jsme měli slzy v očích, a ten pocit zažívám i teď. Spousta z vás má startovní čísla, a to nám slzy do očí vhání taky, ale taky nám to dává energii. Uděláme všechno pro to, abychom na 58. ročník byli připraveni. Trénujte a těšíme se na vás v roce 2025,“ uzavírá Marek Tesař z pořádající agentury RAUL.