Článek
Vzorek odebraný při letní přípravě v Itálii obsahoval stopy clostebolu, který podle vyjádření svazu pocházel z krému. Přípravek Trofodermin na ošetření spálených rtů jí doporučil týmový lékař Fredrik Bendiksen, který ho na konci srpna během tréninkového kempu koupil v lékárně v Livignu a 4. září ho poskytl Johaugové.
"Jsem naprosto zničená a zoufalá, že jsem se ocitla v tak těžké a pro mě zcela neskutečné situaci," uvedla Johaugová s tím, že podezření z dopingu pociťuje jako velkou nespravedlnost. "Jsem v tom absolutně nevinně, přestože jsem si jako profesionální sportovkyně vědoma odpovědnosti, kterou nesu, když užívám jakákoli léčiva," dodala.
Vinu na sebe vzal Bendiksen, jenž netušil, že krém obsahuje clostebol, který je na seznamu zakázaných látek Světové antidopingové agentury WADA. Spolehl se na prohlášení italského lékárníka. "Přebírám za to odpovědnost. Nejdůležitější teď pro mě bude, abych se ujistil, že za to nebude trestána," uvedl Bendiksen s tím, že Johaugová se ho výslovně ptala, zda krém může použít.
Kävin uteliaisuuttani Livingon apteekissa katsomassa miltä pakkaus näyttää. Voiko tästä paketista lääkäri erehtyä sopingin suhteen? pic.twitter.com/hK7JXYtjs5
— Aino-Kaisa Saarinen (@Aino_Kaisa) 13. října 2016
Šéf norské běžecké reprezentace Torbjörn Skogstad, jenž dostal vyrozumění o pozitivním výsledku 4. října, označil situaci za velice vážnou a svolal mimořádnou schůzku úseku, na které by funkcionáři měli zvážit nutná opatření. Svaz chce bojovat za očištění lyžařky.
Osmadvacetiletá Johaugová opanovala v minulé sezóně celkové pořadí Světového poháru a vyhrála rovněž hodnocení vytrvaleckých tratí. Navíc triumfovala také na Tour de Ski. Vedle sedmi zlatých má ve sbírce z MS i jedno stříbro a tři bronzy, na olympijských hrách získala tři cenné kovy včetně zlata ze štafety z Vancouveru 2010.