Hlavní obsah

Norové obhájili zlato ve štafetě, Češi až osmí

SAPPORO

České štafetě běžců na lyžích se na mistrovství světa v Sapporu nesplnil medailový sen. Kvarteto ve složení Martin Koukal, Lukáš Bauer, Jiří Magál a Milan Šperl v pátek obsadilo osmou příčku stejně jako na minulém mistrovství světa v Oberstdorfu. Titul obhájili Norové díky výbornému finiši Pettera Northuga. Druzí skončili Rusové a bronz získali Švédové.

Článek

Na rozdíl od čtvrtečního štafetového závodu žen se v úvodu mužské štafety žádný únik nekonal. V čele se držela více než desetičlenná skupina, v níž se dlouho pohyboval i Koukal. V samém závěru však neudržel kontakt s nejrychlejšími, klesl na jedenácté místo a na vedoucí Finsko nabral jedenáctivteřinové manko.

"Měl jsem jet se soupeři v těsnějším kontaktu. V závěru jsem se neudržel ve skupině. Do kopce mi to ještě šlo, ale v závěru v jízdě soupaž se zřejmě projevil můj deficit v rameni," řekl novinářům Koukal, jenž má s ramenem potíže od pádu ve skiatlonu.

Kvůli teplému počasí bylo na klasických úsecích velkou loterií mazání. Koukal byl sice spokojen s tím, jak mu lyže stoupaly, ale ve sjezdech a v rovinatých pasážích na soupeře ztrácel.

Mnohem více na prvním klasickém úseku ztratili italští olympijští šampióni z Turína. Nejslabší člen týmu Roland Clara nezvládl tempo vedoucí skupiny a Giorgiu di Centovi předával s bezmála minutovou ztrátou. Italové se trápili i dál a nakonec skončili s velkým odstupem devátí.

Bauer bojoval s větrnými mlýny 

Bauer sice předjížděl papírově slabší štafety a posunul se na sedmé místo, ale jeho ztráta na čelo narostla na tři čtvrtě minuty. Ve vedoucí skupině se totiž netaktizovalo. V polovině druhého úseku dokonce Nor Odd-Björn Hjelmeset zaútočil a roztrhal ji. Chvíli se pohyboval v čele sám, pak se na něj dotáhli Rus Vasilij Ročev a Švéd Mathias Fredriksson.

"Od začátku druhého úseku se na nic nečekalo. Celá skupina jela velmi rychle. Vždycky jsem pouze posbíral někoho, kdo z vedoucí skupiny odpadl," uvedl Bauer. Svou jízdu přirovnal k souboji s větrnými mlýny. "Snažil jsem se dojet s co nejmenší ztrátou. Na skiatlon jsem měl lyže naprosto super. Dnes ale byly spíše průměrné, moc mi nejely," dodal Bauer, který před štafetou šetřil síly a vynechal volnou patnáctku. Nyní se těší na závěrečný nedělní maratón. "Medaile někde visí. Naději na dobrý výsledek nezahazuji," řekl Bauer.

Magál jel pod prášky 

Norská, švédská a ruská štafeta společně odjely i první úsek volnou technikou. Na vedoucí trojici se nedokázali dotáhnout ani další z favoritů Němci, bronzový medailista z volné patnáctky Tobias Angerer předával jako pátý společně s Francouzem. Oba ztráceli přes půl minuty. Magál s Kazachem Maximem Odnodvorcevem předjel finskou štafetu, ale v závěru mu soupeř ujel a český lyžař předával jako sedmý.

Magál odjel už druhý závod s bolestivě poraněným žebrem, které si narazil či naštípl při pádu ve skiatlonu. Právě jeho zdravotní stav ovlivnil původní plány trenéra Miroslava Petráska, že bude šetřit Koukala na poslední bruslařský úsek a Magál štafetu rozjede. V předvečer štafety se totiž běžec vrátil z tréninku s bolestivou grimasou v obličeji.

"Neměl jsem poraněné žebro zaledované a klasický styl mi vůbec nešel. Byla to škoda, protože se mi jinak právě v klasice jezdilo v Sapporu výborně," řekl Magál. Při bruslení žebro tolik nebolelo, proto došlo ke změně jednotlivých úseků. "Vzal jsem si prášky proti bolesti a žebro jsem měl zaledované, takže jsem mohl jet. Ale při nadechnutí, nebo otočení těla žebro bolí. Potkala nás tu neuvěřitelná mizérie," posteskl si Magál, který se navíc při ledování zraněného žebra ještě nachladil.

Šperlovi chyběla rychlost 

Češi, Finové a Kazaši společně absolvovali celý závěrečný úsek. Šperl byl nakonec ve finiši o šesté místo nejpomalejší. "Bojoval jsem, šesté místo by bylo vynikající. Útok mi nevyšel, chyběla mi rychlost," uvedl.

Také trenér Petrásek byl zklamán. "Na výsledku se podepsalo mnoho okolností, od zranění a nemocí až po změnu jednotlivých úseků. Přitom jsme měli k šestému místu kousek," řekl Petrásek.

Také o medailích se mezi vedoucí trojicí rozhodovalo až v závěru. Northug se celou dobu držel takticky v závětří a při vjezdu na stadion několika rychlými záběry svým soupeřům bleskově ujel. Během pár stovek metrů si vytvořil takový náskok, že v cílové rovince mohl mávat divákům. Northug si tak alespoň částečně vynahradil zklamání ze skiatlonu, kde ve finiši vedoucí skupinky upadl a přišel o šanci na titul.

Výsledky - štafeta 4x10 km
1. Norsko (Rönning, Hjelmeset, Berger, Northug) 1:30:49,2 hod., 2. Rusko (Pankratov, Ročev, Legkov, Dementěv) -3,2, 3. Švédsko (Larsson, M. Fredriksson, Hellner, Södergren) -3,5, 4. Německo -50,5, 5. Francie -1:25,8, 6. Finsko -2:06,3, 7. Kazachstán -2:07,2, 8. ČR (Koukal, Bauer, Magál, Šperl) -2:07,6.
Související témata:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nejnovější články

NačítámNačíst další články