Článek
Spolu s Kumpoštem dnes okamžitě podalo výpověď deset klíčových spolupracovníků a bývalý prezident organizačního výboru se vzápětí nechal slyšet, že zváží případné právní kroky. Valná hromada rovněž odhlasovala své rozšíření o šestého člena - Martina Tichého, který je ekonomickým expertem dosazeným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Neumannová do Liberce osobně přijela a zúčastnila se zasedání nové valné hromady.
Jmenováním olympijské vítězky do funkce podmínilo ministerstvo další financování příprav šampionátu. Jelikož se tak stalo, mělo by nyní uvolnit zbývající částku ve výši zhruba 700 milionů na dostavbu areálů. "Paní ministryně (Dana Kuchtová) mě požádala, abych udělala maximum, aby se zprůhlednil tok státních peněz. Mám její podporu. Já ekonom nejsem, ale budu k tomu vytvářet nejlepší podmínky," řekla.
Kumpošt zvažuje žalobu
Kumpošt v oficiálním prohlášení uvedl, že své odvolání považuje za bezprecedentní zásah státu a politiky do činnosti občanského sdružení. "Což považuji za velice nebezpečné pro celý český sport a politickou kulturu," uvedl a oznámil, že s okamžitou platností ukončuje veškeré aktivity v souvislosti s přípravami MS. "Navíc mi nebyly i přes výslovný dotaz sděleny žádné důvody," řekl už osobně novinářům.
Se svými právníky hodlá situaci důkladně analyzovat. "Poradíme se, jaké kroky dál učinit," nevyloučil podání žaloby. Je připraven zažalovat i ministerstvo. "Právní rozbor udělá advokátní kancelář. Jaký z ní bude výstup, nejsem schopen říct. Nechci předjímat, nechám to na odbornících," prohlásil.
Výpověď podalo již šestnáct zaměstnanců
V týmu organizátorů libereckého MS může dojít k vážné krizi. S Kumpoštem totiž odchází deset lidí z nejvyššího managementu organizačního výboru, kteří se za svého bývalého šéfa postavili. Výpověď zatím podalo celkem šestnáct zaměstnanců. Jde například o generální sekretářku Kateřinu Nyčovou, finančního ředitele Martina Ditricha, manažera skokanského areálu Libora Stejskala, manažera běžeckého areálu Jakuba Vodrážku či manažera pro sport Ivo Grégra.
Kumpošt opět zopakoval, že za "velkou sportovní loupeží" vidí zájem lobbistických skupin MŠMT a manažera Neumannové Josefa Jindry. "Ale dalo se to vzhledem k vývoji poslední dní očekávat. Není to překvapující, alespoň budu mít klid na rodinu a na sebe," řekl Kumpošt.
Primátor litoval emocí
Nápomocen nové prezidentce chce být liberecký primátor Jiří Kittner. "Je důležité, co ona udělá, já organizaci nerozumím. Já se budu snažit pomoci dostavět sportoviště," uvedl primátor a litoval emocí, které výměnu provázely. "Velice to věci uškodilo. A jestli ministerstvo nemá důvěru v Kumpošta, s tím těžko něco nadělám. V takových věcech rozhoduje ten, kdo peníze dává, nikoliv ten, kdo je bere," řekl novinářům.
Změna na postu prezidenta v minulých dnech vyvolala spory a emoce, neboť Kumpoštovi nikdo nedokázal vytknout konkrétní chyby. Spekulovalo se o snaze získat vliv na rozdělování peněz, o což se prý měli pokoušet právě Jindra, ale i náměstek ministryně školství Jaromír Soukup. Organizace MS přijde zhruba na dvě miliardy korun.
Přípravy šampionátu bude Kumpošt i nadále sledovat. "Je to moje dítě, které mi sebrali, ale dítě se nezabíjí," prohlásil. "Já to i nadále sledovat samozřejmě budu, ale způsob průběhu dnešní valné hromady byl poslední tečkou, kterou jsem chtěl v tomto týmu absolvovat," dodal.