Článek
Saalbach (od našeho zpravodaje) - Nápad a realizace spojení s německým týmem, které mu pomohl domluvit český svaz, je jednou ze zásadních příčin Zabystřanova sjezdařského progresu. Nakolik mu spojení s početným týmem s kvalitním zázemím pomohlo, je ostatně vidět i přímo v Saalbachu.
Na místní sjezdovce toho nikdo ze sjezdařské špičky mnoho nenajezdil, nebývá pravidelnou součástí Světového poháru. O to větší význam má teoretická příprava. U videa s využitím moderních technologií.
Vybrat správnou stopu v závodě je alchymie, mnohdy hrají roli i centimetry. Tak jako když se ve čtvrtečním ženském super-G Ester Ledecká odchýlila od ideálního průjezdu, což ji stálo medaili…
Proto při trénincích postávají v okolí sjezdovek desítky mužů a žen s kamerami. A to i na stovky metrů vzdálených nezasněžených protisvazích, odkud je na určité pasáže ideální pohled. S výbavou, pro niž není problém zvětšit záběr i na tak velké distance.
Posbírat záběry z celé trati ale vyžaduje početný tým. A tak se často menší reprezentace spojují a záběry si vyměňují. Zabystřan a celý český tým teď mohou těžit ze spolupráce s Němci.
![](http://d16-a.sdn.cz/d_16/c_img_oW_A/kObgaqJNMnDx7wrjBCRRCSV/2512/lyzovani-alpske-zabystran-ms-saalbach.jpeg?fl=cro,0,0,1800,1200%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Jan Zabystřan v Saalbachu.
„Tamhle na protějším kopci je s jednou teleskopickou kamerou (kondiční trenér) Franta Andrle, na tomhle kopci je zase Němec s další,“ rozhlížel se Zabystřan po okolí sjezdovky. Celkem mají kameramani okolo deseti pozic, z nichž tréninkové jízdy snímají.
Po trénincích či závodech se záběry stáhnou do počítače a porovnávají. „Většinou s tím nejrychlejším, ale ne vždy jezdí podobným stylem, tak je třeba vybrat někoho jiného,“ vysvětluje Zabystřan.
Stylem jízdy je mu blízký třeba švýcarský olympijský vítěz v obřím slalomu Marco Odermatt, zatímco typický sjezdař Dominik Paris jezdí příměji, a tak pro Zabystřana s minulostí v točivých disciplínách nemá smysl porovnávat jízdu s ním.
Porovnají si data
Elitní týmy včetně toho německého nespoléhají jen na kamery. Sjezdaři mají na sobě připevněné snímače GPS, které přesně ukážou průjezd branky. Pak údaje synchronizují s videem a připraví závodníkovi analýzu na míru, jenž tak místo několika hodin stráví u videa třeba jen čtyřicet minut.
„V tom je pro mě dobré být s jejich týmem. Když je někdo z nás v nějaké pasáži rychlejší, tak si data porovnáme. Je to přidaná hodnota k mezičasům, že můžeme porovnávat každý okamžik v trati,“ oceňuje Zabystřan.
Nic nepřehánět
Zároveň se ale s trenéry nechce piplat v každé brance. „Když řešíte každý centimetr, v závodě to může být najednou jinak a pak nevíte, jak jet. Nesmí se to přehánět,“ připomíná.
Vedle moderních technologií je občas třeba sáhnout i ke starým záběrům, zvlášť ve střediscích, která tak často nebývají v programu vrcholného seriálu. A tak Zabystřan sledoval i patnáct let staré záběry závodníků, kteří už dávno ukončili kariéru.
„Na youtube se toho dá nakoukat hodně. Ta sjezdovka se nemění, zatáčky kopírují sjezdovku. Někde se trať trochu upraví, ale tak z 80 procent je to pořád stejné,“ ví.
Jak dokáže poctivou teoretickou přípravu převést do praxe, bude jasné v pátek od 11.30 při super-G a v neděli ve stejný čas při sjezdu.