Hlavní obsah

Koudelka a dál zatím nikdo. Slovinská cesta ale dává naději na české vzkříšení

Pokud si budete chtít užít početnou českou stopu na skokanských můstcích, pusťte si v zimě radši závody žen. V týmu slovenského kouče Dominika Ďurča budou závody Světového poháru objíždět hned čtyři skokanky, u mužů se česká vlajka objeví ve startovní listině opět jen díky 35letému Romanu Koudelkovi. Ale naděje svítá…

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Karolína Indráčková a Roman Koudelka jsou nejzkušenějšími českými skokany.

Článek

Na slovinskou cestu sázejí české skoky na lyžích už delší dobu. Jenže comeback šedesátníka Vasji Bajce k týmu návrat k lepším časům nepřiblížil, a tak nové vedení úseku vloni sáhlo k méně zvučnému jménu. Gaj Trček, jenž je Koudelkovým vrstevníkem, ale přinesl novou energii a elán, které by mohly nastartovat kdysi parádní českou disciplínu.

Volba to byla vcelku logická, nový sportovní ředitel Filip Sakala má ke Slovinsku vazby, však tam se svým otcem a bývalým leteckým mistrem světa Jaroslavem Sakalou strávil část svého dospívání. Umí tamní řeč, má kontakty. A tak přivedl Trčka s jeho krajanem Jurem Šinkovcem, které v trenérském týmu doplnil další bývalý český skokan Lukáš Hlava.

Na tváří úsměv, chvíli nepostojí, gestikuluje rukama. Energie z Trčka jen sálá. „Roman je největší borec, jakého znám,“ rozplývá se Slovinec. „Trenéři chtějí, aby tu energii, kterou do toho přinášejí, do přípravy dávali i závodníci. Pořád vymýšlejí něco nového, co do sebe zapadá. Je znát, jak nad tím přemýšlejí,“ popisuje Koudelka.

Sám má přes své bohaté zkušenosti energie a motivace dost, jen bolavé operované koleno jeho elán občas zbrzdí. Stejně jako vloni začne objíždět Světový pohár sám s nadějí, že by se k němu mohl přidat 24letý Benedikt Holub.

Zejména směrem k mistrovství světa v Trondheimu, vrcholu sezony, aby Češi obsadili závod smíšených družstev. Ale čtyřčlenné mužské družstvo? Zatím nereálné.

Pro mladé za odměnu

„Benedikt začne v Kontinentálním poháru, ale věříme, že Romana doplní. U mladších by Světový pohár byl případně spíše za odměnu,“ říká Sakala. Junioři navázali spolupráci se silným rakouským týmem, od něhož můžou mnohé načerpat.

Pár společných tréninkových dnů s týmem kolem Stefana Krafta absolvoval i Koudelka. „U mě to bylo spíš tak, že nám jen řekli, na jakém soustředění budou a kde se můžu připojit. Ale investují hodně peněz a svoje věci si hlídají, takže určitě nepřipadalo v úvahu, že by mi třeba ukázali kombinézy, jaké mají,“ popisoval Koudelka dobře střeženou spolupráci.

A tak většinu času strávil v česko-slovinském minitýmu. Stejně jako vloni si užil třeba i hip-hop jako specifickou součást přípravy. „Před rokem jsem to bral jako srandu, letos jsme se snažili nějaké cviky nebo kreace dotáhnout k dokonalosti, abych si uvědomoval, kde mám jaké svaly, což bylo úžasné,“ pochvaluje si vítěz pěti závodů Světového poháru.

Netají se tím, že by si chtěl příští zimu zaskákat na olympijských hrách v Itálii. Tam, kde o dvacet let dříve jeho skokanská pouť pod pěti kruhy začala, v roli předskokana her v Turíně. Ale není to pro něj hlavní hnací motor.

„Tím je pro mě to, že mám kolem sebe Gaje a Lukáše Hlavu, které beru jako rodinu, když jsem pryč od té své. Ono když mé děti vidí Gaje, tak mi někdy přijde, že ho mají radši než mě,“ směje se táta dvou kluků.

Start v Lillehammeru

A drží si víru, že pozitivní přístup Slovinců pomůže rozšířit řady českých skokanů, které tak nezhynou s odchodem Koudelky. „Když je závodníci budou poslouchat, tak to bude fungovat. Už je jen na mladých, jestli tu cestu přijmou,“ ví.

Příslibem budiž třeba letní závody Alpen Cupu v Liberci, kde jeden závod vyhrál David Rygl a oba Anežka Indráčková. Ta bude tvořit reprezentační tým spolu se starší sestrou Karolínou, Klárou Ulrichovou a Veronikou Jenčovou. Světový pohár začne 22. listopadu v Lillehammeru.