Článek
„Za aktuálních podmínek by bylo možné závod uspořádat v podobě, která se velmi přibližuje té, kterou všichni známe ještě z roku 2020," říká Petr Lešek z pořádající agentury Raul, která v současné době jedná o podmínkách s ministerstvem zdravotnictví. Všechny varianty však počítají s hobby běžci, kteří mohli před rokem absolvovat nejslavnější český závod jen ve virtuální podobě.
Současné podmínky umožňují start až tisíce laufařů v rámci jedné startovní vlny, kterých je na závodu tradičně osm. Na start na bedřichovský stadion se mohou postavit pouze běžci s platným certifikátem o očkování nebo prodělání nemoci během posledního půlroku či splňují jednu z výjimek.
„Zdraví a bezpečnost všech účastníků i organizátorů je pro nás na prvním místě, proto jsme připraveni všechna opatření dodržovat do nejmenšího detailu. Jizerská 50 bude bezpečným závodem pro všechny zúčastněné a budeme se striktně řídit pravidly, která budou aktuálně platné. Jsme připraveni i na variantu závodu ve vlnách s menším počtem závodníků," přiznává Petr Lešek.
Organizátoři se mimo jiné inspirují italským modelem slavné Marcialongy, která se uskuteční na konci ledna i s hobby běžci. V Itálii se přitom denní nákaza pohybuje okolo 200 tisíc nakažených.
„Když je možné v Itálii uspořádat tak velký závod, jakým Marcialonga je, nepochybujeme o tom, že rozumný a bezpečný model zrealizujeme také v České republice pro Jizerskou 50. Současnou situaci s omikronem pečlivě sledujeme a nic nepodceňujeme. Jednáme s předsedou Národní sportovní agentury Filipem Neusserem o možných scénářích uspořádání ČEZ Jizerské 50. Ten tyto detailně připravené podklady konzultuje se zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR, konkrétně s ministrem Vlastimilem Válkem," vysvětluje Lešek.
Do startu 55. ročníku Jizerské 50 zbývá necelý měsíc. Hlavní závod je na programu v neděli 13. února.