Článek
Skandinávská země - pro mnohé přírodní ráj - se chystá na velké lyžařské svátky. Nejdřív světový šampionát v klasickém lyžování v Trondheimu a pak skokanské turné s velkolepou tečkou ve Vikersundu, kde mají můstek pro nejdelší pokusy v rámci Světového poháru. Od 14. do 16. března to tam má být velká paráda.
Zkoumat prostředí vyjeli redaktoři veřejnoprávní NRK. A hned je cosi praštilo do nosu. Místní zemědělci totiž jako každý rok vyrazili hnojit. Použili tzv. čistírenské kaly a zápach je podle reportáže NRK jen těžko snesitelný.
„Páchne to jako kočičí výkaly nebo rozkládající se mrtvoly,“ hlásí obyvatelé, jejichž vyjádření pro NRK citují i média v dalších zemích.
Příčina zápachu je známá, ale řešení zatím nebylo nalezeno… „Je tragické pro celou vesnici, když se staneme známými jako místo, kde to smrdí,“ podotýká jeden z obyvatel.
Kal má pozitivní vliv na půdu. Jak ovšem eliminovat zápach? Vysypat na pohnojené území vrstvu kompostu, připomíná NRK.
Ale moc to tentokrát nepomohlo, a tak polský web przegladsportowy.pl označil lety ve Vikersundu za očekávanou „velkou párty v nejsmradlavějším městě Evropy“.
Pole, z nichž se line zápach, začínají pouhý kilometr od můstku. Kalu je tam prý několik set tun.
Vedení obce sdělilo, že proces hnojení probíhá každý rok, ale „tentokrát došlo k chybě“. Pokusy zasypat sedimenty kompostem selhaly a obyvatelé tak mají okna zavřená a snaží se nevycházet ze svých domovů. Zápach ale podle místních ,leze‘ až do domů i do oblečení.
„Za tři týdny máme prestižní soutěž a očekáváme jako každý rok mnoho zahraničních hostů a turistů. Určitě budou věnovat pozornost tomu, co se tady děje, a naše město, dříve známé mamutím můstkem a čistým vzduchem, se stane synonymem centra smradu,“ říká pro NRK Thomas Hovde Marthinsen, obyvatel Vikersundu.
Ti, kteří do těchto končin Norska v současnosti přijíždějí, dostávají těžký úder. „Vystoupila jsem z auta na parkovišti a několikrát jsem zvracela,“ kroutí hlavou jedna z respondentek NRK.
„Má se tu skákat za tři týdny, ale v této situaci si to nemůžeme dovolit,“ tvrdí dokonce Marthinsen.