Článek
Tento týden budou arbitři CAS čtyři dny na dálku prostřednictvím videokonference vyslýchat nyní sedmnáctiletou krasobruslařku, odborníky a další svědky. Na stole mají tři různá odvolání proti verdiktu ruského tribunálu, který začátkem letošního roku rozhodl, že Valijevová nenese za svou dopingovou kauzu žádnou vinu.
WADA požaduje čtyřletý zákaz startů, ISU chce nechat rozhodnutí o délce trestu na arbitráži. Zároveň ale ISU žádá diskvalifikaci Valijevové ze všech soutěží od data pozitivního nálezu, který měla tehdy patnáctiletá krasobruslařka v prosinci 2021 na ruském šampionátu. Arbitráž tak má rozhodnout i o konečném pořadí soutěže družstev na hrách v Pekingu.
Bez postihu nechce na rozdíl od vlastní disciplinární komise dopingový nález nechat ani RUSADA. Navrhuje ale udělit mladé reprezentantce jen napomenutí a žádá o ponechání zlaté medaile z olympijské soutěže družstev.
Valijevová měla pozitivní test na trimetazidin. Hájila se tvrzením, že se jí zakázaná látka do těla dostala náhodou z dědečkových léků.
Udělení týmových medailí odloženo
Mezinárodní olympijský výbor kvůli kauze odložil udělení týmových medailí, ale Valijevové umožnil nastoupit do soutěže žen. V ní byla hlavní favoritkou, ale vystoupení pod tlakem okolností nezvládla a obsadila až čtvrté místo. Stejně jako další ruští krasobruslaři nyní nesmí kvůli agresi na Ukrajině startovat na mezinárodní scéně, ale na domácí půdě nadále závodí. Loni v prosinci byla druhá na mistrovství Ruska.
Uzavření vleklé kauzy zatím marně vyhlížejí ostatní medailisté ze soutěže krasobruslařských družstev na ZOH 2022 - druhé Spojené státy americké a třetí Japonsko - i čtvrtá Kanada, která by se mohla posunout na stupně vítězů.
Americký krasobruslař Vincent Zhou v rozhovoru pro BBC kritizoval, že více než rok a půl od olympiády mají stále prázdné ruce a minimum informací o tom, co se kolem dopingového případu Valijevové děje. „Nemáme žádný důvod se domnívat, že jsou naše zájmy adekvátně reprezentovány,“ řekl.
Společně s kolegy z amerického krasobruslařského týmu požádal, aby mohl jednání sledovat. CAS to odmítl s tím, že výpovědi budou neveřejné. To se Zhouovi nelíbí.
„Otevřené a transparentní slyšení by rozhodně pomohlo k tomu, aby sportovci pochopili jakékoliv rozhodnutí, které učiní. Průhlednost by vytvořila důvěru v globální antidopingový systém, který ji ztratil u svých nejdůležitějších aktérů - sportovců,“ rozčiloval se majitel dvou bronzových medailí z MS.