Hlavní obsah

Čínský podvod? Čechům v cestě za historickým zápisem fandili i soupeři

Poprvé bude mít český curling mužský tým na olympiádě, postup v kanadském Moose Jaw vzbudil vlnu nadšení nejen uvnitř českého družstva. Kvartetu pod vedením skipa Lukáše Klímy přáli v pomyslném souboji s čínským týmem o místenku do Cortiny i soupeři. Zástupci asijské velmoci se na mistrovství světa totiž podle mnohých vzepřeli pověsti curlingu jako gentlemanského sportu.

Foto: Todd Korol, Reuters

Český skip Lukáš Klíma při mistrovství světa v Kanadě.

Článek

V boji o olympiádu se sčítaly výsledky loňského a letošního šampionátu. Před rokem Čína jako pátý tým z posledních ZOH kvůli covidovým restrikcím nestartovala, v Kanadě tak potřebovala špičkový výsledek k postupu.

Češi ji v základní části jasně porazili, do šestičlenného play off ale těsně nepostoupili a skončili sedmí. Pak už jen potřebovali, aby Číňané nepostoupili do finále. „Nebyla to situace, v níž jsme si přáli být. Před jejich zápasem s Nory jsme byli hodně nervózní, ani jsme nešli na stadion,“ přiznával Klíma.

Číňané Nory porazili 8:7 a postoupili do semifinále. Během zápasu si přitom pomohli tzv. hořícím kamenem, tedy momentem, kdy se koštětem dotknou kamene. Televizní záběry je usvědčily, ale video se v curlingu nepoužívá. A sami nic nepřiznali.

„Na místě se to hodně řešilo,“ přitakává Klíma. „Do curlingu to vůbec nepatří, historicky má postavení gentlemanského sportu a zakládá si na tom, že se nepodvádí,“ popisuje český skip. Navíc u Číňanů to nebyl první kontroverzní moment na turnaji.

„To samé se stalo s Němci, kteří to nenesli dobře, pak ztratili vedení 7:2. Když jsem slyšel, že to Číňané udělali, nechtěl jsem tomu věřit, ale pak jsem se díval na video a čím víckrát jsem si to pustil, tím víc jsem byl přesvědčený, že to muselo být úmyslné,“ tvrdí Klíma.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Čeští reprezentanti (zleva) Radek Boháč, Lukáš Klípa, Martin Jurík, Marek Černovský a Lukáš Klíma po postupu na olympiádu.

Když pak Číňané hráli o finále se Švýcary, není divu, že český tým nebyl jediný, kdo v hledišti fandil zástupcům země helvétského kříže. „Spousta zahraničních týmů tam byla s námi a po těch kontroverzích nám všichni přáli,“ vypozoroval Klíma. „Také jsme to pak důkladně oslavili,“ usmíval se poté, co je Švýcaři výhrou poslali na olympiádu do Itálie.

Tam by se měl vypravit s parťáky Lukášem Klípou, Martinem Juríkem, Markem Černovským a Radkem Boháčem, s nimiž postup vybojoval. Také je na pražském letišti v pondělí vítaly desítky fanoušků. „To bylo krásné. Jsme zvyklí na naše rodinky a rychle domů, teď jsme byli z takového fan clubu nadšení,“ přiznával Klípa.

Nominací na olympiádu, kde Česko dosud reprezentovali jen manželé Paulovi ve smíšených dvojicích, ale cesta týmu nekončí. Však v Kanadě dokázal porazit bývalé mistry světa ze Skotska, potrápit vicemistry ze Švýcarska… Přitom jsou čeští hráči ryzími amatéry. Zatím.

Klíma je právník, Klípa prověřuje v bance podezřelé transakce, Boháč s Černovským pracují v cestovní agentuře, Jurík se zabývá IT. „Trénujeme před prací a po večerech. Na led chodíme tak čtyřikrát týdně, do fitka třikrát a k tomu každý den do rachoty,“ usmívá se Jurík.

„Chtěli bychom vytvořit podmínky, aby mohli být alespoň poloprofesionály. Pracujeme na tom delší dobu, probíhají jednání i s jedním resortem. Zatím jsme se snažili jim kompenzovat alespoň čas, který tráví na soutěžích a soustředěních, protože to jsou odhadem tři měsíce za rok, na což dovolená pochopitelně nestačí,“ říká předsedkyně svazu Karolína Frederiksen.

Související témata: