Článek
Opakované záznamy s téměř stoprocentní jistotou dokládají, že proti pravidlům i etice curlingu se provinil Li Č'-čchao během čtvrtfinálového zápasu MS proti Norsku, který nakonec Čína těsně vyhrála 8:7.
Li s největší pravděpodobností úmyslně koštětem upravil směr kamene. Koštětem smí hráč ovlivňovat dráhu kamene jen úpravou hrací plochy - metením. Kamene se dotknout nesmí. Pokud se tak omylem stane, bývá zvykem, že se hráč přizná a hod je tím pádem považován za chybný.
„Vypadalo to hodně zvláštně. Nejsem si stoprocentně jistý, jestli nebylo něco na ledě, ale nikdy jsem neviděl takovou změnu směru, kterou by způsobila nějaká nečistota na ledě. Je to hodně divné, pokud se hráč uchýlil k neférové hře, tak je to hodně smutné,“ komentoval čínské počínání norský olympijský medailista Magnus Nedregotten pro televizi TV2 ještě předtím, než zhlédl detailní opakované záznamy.
I have heard of multiple reports of China burning rocks intentionally throughout the world curling championships.
— Devin Heroux (@Devin_Heroux) April 5, 2025
This one this morning the most egregious. And deliberate.
I’ll be asking Switzerland ahead of the semifinal if they’ll be alerting the umpire to watch for this. pic.twitter.com/uCsGU7lurV
Po jejich prozkoumání už Norové měli jasno. „Je to neetické a odporuje to pravidlům. V tomto smyslu můžeme říct, že jde o podvod,“ nebral si servítky norský reprezentant Magnus Ramsfjell.
Na incident reagoval i bývalý olympijský vítěz a současný sekretář norské curlingové federace Pål Trulsen.
„Je to podvádění. Tohle přitom dřív vůbec nebýval problém. Já sám jsem hrál finále na olympiádě, kde si týmy tyhle věci bez problémů vyříkaly mezi sebou. Je to nesportovní. V souvislosti s Čínou se podobný incident řešil už v zápase s Německem,“ upozornil Trulsen, že až dosud se v curlingu podobné momenty vyřešily domluvou v duchu fair play.
Kouč Číňanů Wej-tung Tchan podle kanadského serveru TSN hájil svého svěřence s tím, že dotyk kamene necítil.
Nestěžují si ale jen Norové. Video prostřednictvím sociálních sítí obletělo svět, má přes osm milionů zhlédnutí a znechucené reakce přicházejí i z jiných zemí. „Je jedno, jestli to udělal neúmyslně nebo úmyslně, prostě ten dotek měl přiznat, obzvlášť když soupeř hlásil, že kámen změnil směr. Šokující je, že když se hráč takto dotkne kamene, určitě to cítí,“ hřímala například expertka švédské televize SVT Eva Lundová.
Bilderna från VM väcker ilska i curlingvärlden #curling https://t.co/yBma0FPzjH
— SVT Sport (@SVTSport) April 7, 2025
Kanaďan George Karrys, stříbrný medailista z her v Naganu, označil Lia za „podvodníka“ a celý incident za „hrozný“ a „noční můru“ pro tento sport. Po MS také začaly sílit hlasy, že by se mělo přestat spoléhat na fair play a do hry by měli razantněji vstoupit rozhodčí.
Postup Číňanů, k němuž si neférově pomohli, mohl nakonec ohrozit i účast české mužské reprezentace na zimních olympijských hrách v Miláně a Cortině 2026. V kvalifikačním pořadí mohla Čína přeskočit Česko v případě postupu do finále, nakonec ale vypadla v semifinále a po porážce od Kanady v duelu o bronz skončila bez medaile. Tým skipa Lukáše Klímy obsadil na MS sedmé místo. Čeští curleři tak budou poprvé v historii startovat na olympijských hrách i v soutěži mužských týmů.