Hlavní obsah

Dítě musí pryč. Šampionka zažívá složitý návrat po těžkém těhotenství

Aktualizováno

Dítě je překážkou. Na týmovém hotelu při reprezentačních akcích švýcarská bobistka Nadja Pasternacková nesmí mít svého potomka, ani ne rok a půl starou dcerku. Ale nevzdává se. Šampionka i přes komplikace chce dál závodit. V jiných týmech přítomnost dětí není na závadu. Závodící matky nejsou vypuzovány. Pasternacková zažívá jinou zkušenost. Podrobně to po sezoně rozebírá švýcarský web blick.ch.

Foto: imago sportfotodienst / Eibner/Memmler, ČTK

Nadja Pasternacková (vlevo) se svojí pilotkou Melanií Haslerovou

Článek

Pro matku nemilá záležitost. Její dítě je v týmovém hotelu nechtěné. Osmadvacetiletá bobistka se snaží zvládat výzvu coby matka ve vrcholovém sportu. Po comebacku je opět švýcarským esem. Nejsilnější roztlačovačkou, což potvrdila hned po návratu při letním šampionátu v tlačení na trenažéru. A po boku pilotky Melanie Haslerové už zase bodovala v zimě během závodů Světového poháru. Ale neabsolvovala všechny podniky sezony.

Švýcarská asociace jí klade do cesty překážky a dělá už tak problematické spojení mateřství a návratu do vrcholového sportu ještě obtížnějším.

Pasternacková má za sebou také velmi těžké těhotenství. Ze začátku se potýkala s extrémní nevolností a neobvykle častým zvracením a poslední čtyři měsíce musela strávit v klidu na lůžku. Po porodu následovala těžká cesta zpět. „Zejména při sprintech byla cítit přebytečná kila v kotnících,“ vysvětluje.

V první zimě po návratu byla sužována opakovanými nemocemi a s těžkým srdcem se musela odhlásit z mistrovství světa v Lake Placid, na které byla po boku pilotky Melanie Haslerové nominována.

To ale nebyla jediná záležitost, která nevyšla tak úplně podle plánu. „Nemám dovoleno mít své dítě s sebou v týmovém hotelu,“ líčí Pasternacková a připomíná, že tak pro ni vzniká poněkud absurdní situace. Neustále se musí pohybovat sem a tam mezi dvěma hotely. Musí setrvávat ve švýcarském týmovém hotelu kvůli fyzioterapii, týmovým schůzkám a dalším aktivitám, ale kromě tréninků a závodů by ráda byla i s dcerou.

Ta se narodila v prosinci 2023. Součástí doprovodu je i vypomáhající otec holčičky, francouzský pilot Romain Heinrich. Batole by podle švýcarských činovníků mohlo narušit přípravu týmu na soutěž. „Nicméně, když o tom mluvím se členy reprezentace, nemám dojem, že by to někoho obtěžovalo. Samozřejmě že to bylo moje osobní rozhodnutí mít dítě. O to víc mě mrzí, pokud to z mého pohledu vede k překážkám, kterým se lze vyhnout,“ přemítá dále s tím, že u jiných reprezentací vidí odlišný přístup.

Američanky mají například v reprezentaci hned tři matky a řada dalších týmů se podle Švýcarky také obejde bez podobně striktních pravidel. Nabádá funkcionáře, ať se poohlédnou, jaká je realita jinde. „U Američanů všechno funguje dobře,“ tvrdí s tím, že špičková americká pilotka Elana Meyers Taylorová má s sebou na každém závodě dokonce dítě s handicapem.

Pasternacková zažila hořký konec sezony v podobě absence na MS v USA, ale doufá, že v nadcházející intenzivní olympijské sezoně to bude jiné. Že s dcerkou na jednom hotelu „dojede“ až na hry v Itálii. Zatím spolu dobíjely baterky u moře.

Související témata: