Článek
Svaz tvoří trenérský štáb už s výhledem na olympijské hry v Itálii v roce 2026. „Vnímali jsme, že po nevydařené sezoně potřebuje reprezentace nový impulz. A dva roky před olympijskými hrami je poslední šance takový krok uskutečnit,“ vyhlásil svazový předseda Jiří Hamza.
Čeští biatlonisté prožili i přes domácí světový šampionát v Novém Městě na Moravě sezonu bez zářivého úspěchu. Však ani jednou nestáli na stupních vítězů, což se jim nestalo čtrnáct let. A tak svazový šéf změny avizoval už na konci světového šampionátu.
První nastala v podobě odchodu střeleckého kouče Matthewa Emmonse, jenž se rozhodl po dvou letech sám odstoupit, byť je otázka, zda by zhoršenou střelbu skoro celého týmu ustál. K poslednímu dubnu pak byla ohlášena zásadnější obměna. Po šesti letech končí u ženské reprezentace Nor Egil Gjelland. Pod jeho vedením získala titul mistryně světa i malý křišťálový glóbus Markéta Davidová, Lucie Charvátová vybojovala světový bronz.
Svazové vedení po něm sáhlo v roce 2018, kdy se stal prvním zahraničním koučem, a v cizině ulovilo i jeho nástupce, který za sebou nemá tak bohatý trenérský životopis jako padesátiletý Gjelland. Jméno Bormolini je v českém biatlonu známé spíše díky jeho bratru Thomasovi, partnerovi bývalé české reprezentantky Evy Puskarčíkové, jimž se v dubnu narodil syn Paride.
Sedmatřicetiletý Luca je Thomasův starší sourozenec, rovněž pochází z Livigna a v juniorských kategoriích naplňoval pověst talentu. Jenže po zranění v roce 2010 začal v mladém věku trénovat, působil jako trenérský školitel Mezinárodní biatlonové unie, ale zatím sbíral biatlonově exotická angažmá. Vedl tým Nového Zélandu, Jižní Koreje, Austrálie či Brazílie.
Reprezentační týmy pro sezonu 2024/2025 |
---|
Ženy |
Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Veronika Novotná, Kristýna Otcovská, Tereza Vinklárková, Tereza Voborníková |
Muži |
Luděk Abrahám, Vítězslav Hornig, Mikuláš Karlík, Michal Krčmář, Jonáš Mareček, Tomáš Mikyska, Jakub Štvrtecký, Adam Václavík |
Nyní ho čeká o poznání náročnější biatlonová písemka, s cílem vrátit Davidovou a spol. opět blíže k medailovým pozicím. Pomáhat mu v tom bude jako rovnocenný druhý kouč Lukáš Dostál. Jednatřicetiletý rodák z Nového Města na Moravě rovněž reprezentoval jako junior, pak se vypracoval ve vedoucího trenéra v letohradském klubu a minulou sezonu působil i jako asistent u juniorského týmu.
„Díváme se směrem do budoucna a dáváme příležitost mladým trenérům. Věřím, že se nám podařilo poskládat energický tým, který bude dobře spolupracovat,“ vysvětloval sportovní ředitel Ondřej Rybář. Jiří Holubec, jenž vedl ženský B tým, se s trenérskou kariérou loučí.
U mužského týmu zůstává jako trenér Michael Málek, ale přidá se k němu Ondřej Moravec, trojnásobný olympijský medailista ze Soči!
Kariéru ukončil před třemi lety, ale pořád se kolem svého osudového sportu pohyboval. Ať už v roli jakéhosi mentora týmu, televizního experta, či poradce juniorské reprezentace. Užší spolupráci se delší dobu bránil kvůli svým dalším aktivitám.
„Přijde mi, že práce s juniory má smysl, i když to není úplně koncepční, když pak přes zimu nemám čas. Ale rozhodl jsem se pro projekt Skialp do škol a nemůžu ho nechat ležet, to se prostě nedělá,“ vyprávěl pro Sport.cz během světového šampionátu v Novém Městě na Moravě. Nakonec ale se svazovým vedením našel cestu, jak své aktivity skloubit.
„Po diskusích s Jiřím Hamzou a Ondřejem Rybářem jsem cítil, že je o mě zájem. A sám jsem vnímal, že nyní nastává ten správný moment k návratu. Za dvě přípravná období před olympiádou lze udělat ještě hodně práce,“ věří 39letý Moravec.
Během přípravy Málkovi s Moravcem vypomůžou Aleš Ligaun a bývalý medailista z mistrovství světa Zdeněk Vítek, jenž před Gjellandem vedl ženskou reprezentaci. Oba pak povedou tým pro IBU Cup.
Reprezentační týmy se rozšířily na patnáct členů, přípravu začnou v květnu v Novém Městě na Moravě a ve Starém Městě pod Landštejnem. Případné doplnění realizačního týmu a složení servisu by mělo být známo ke konci května.