Článek
IBU anulovala Usťugovovy výsledky ze sezony 2013/2014 už v roce 2020. S rozporem v současnosti devětatřicetiletý biatlonista neuspěl ani u CAS. Verdikt tak přihrál bronz do rukou dvacetinásobného světového šampiona Björndalena. „Olympijská medaile je velká věc, mám obrovskou radost,“ uvedl s odstupem několika dnů od rozhodnutí člen tehdejšího norského kvarteta.
Usťugův podvod odhalila analýza dat z informačního systému moskevské kontrolní laboratoře a podpůrných důkazů z takzvané McLarenovy zprávy o systematickém dopingu v ruském sportu. „Je dobře, že spravedlnost nakonec zvítězí,“ pronesl Björndalen ve vysílání švédské televize SVT.
K definitivnímu potvrzení nových výsledků ze Soči by tak dle zvyklostí mělo dojít v brzké době, byť po únavných tahanicích a dlouhých deseti letech. „Trvalo to neuvěřitelně dlouho,“ dodal brzy již čtrnáctinásobný olympijský medailista Björndalen.
Kromě něj mohou slavit olympijský bronz také bratři Tarjei a Johannes Thingnes Bö a Emil Hegle Svendsen.
Největší radost mají pochopitelně Němci, byť v únoru 2014 je po ztrátě 3,5 sekundy na ruskou čtveřici těšilo „jen“ stříbro. „Jsem nadšený ze spravedlnosti. Nikdo, kdo podvádí, si nezaslouží zlato z olympiády a titul olympijský vítěz,“ řekl člen německého kvarteta Arnd Peiffer.
Opačná nálada pochopitelně panuje v Rusku. Usťugov se k podvodu nikdy nepřiznal, jeho obhajoba stála na tvrzení o genetické anomálii. Místní média i experti rozhodnutí označili za spiknutí. Nálada v ruském sportu zůstává nadále na bodu mrazu, neboť od vpádu na Ukrajinu v únoru 2022 je Rusko vyloučeno z mezinárodních soutěží, včetně biatlonu.