Článek
Na střelnici pozorně sledoval podmínky i výkony českých reprezentantů střelecký kouč Matt Emmons. Hned nad terči se na digitální liště objevovaly údaje o teplotě, vlhkosti a síle větru, která se nejčastěji pohybovala mezi osmi a jedenácti metry za sekundu.
„Na začátku tréninků to bylo těžší koučovat, teď je vítr o něco slabší a fouká víc zleva. Podle mě je to trochu snazší než včera při tréninku,“ srovnával Emmons svou brilantní češtinou podmínky s úterým, kdy proběhl jediný oficiální trénink před startem šampionátu.
To si tratě a střelnici vyzkoušeli i Michal Krčmář, Tomáš Mikyska, Markéta Davidová a Jessica Jislová, kteří byli nominováni do smíšené štafety. Při ní by vítr neměl sílit, ale déšť ustávat podle předpovědi nemá. „Může klouzat podložka, nepříjemné to bude. Ale pro všechny stejné,“ ví olympijský vítěz Emmons.
Na vítr se biatlonisté připravují při nástřelu, kdy si míření upraví takzvanými cvaky. „Jestli pak fouká 8 nebo 10 metrů za sekundu, už velký vliv nemá. Ale samozřejmě když při stojce fouká do těla, je to znát,“ ví.
Nejhorší jsou pak poryvy a změny směru. „Když se během položky vítr otočí, že začne zleva, pak fouká zezadu, potom trošku zprava, ani nemůžete na každou změnu zareagovat,“ popisuje.
Sám si ostatně podmínky ve Vysočina areně vyzkoušel při letním soustředění. „Vzal jsem si flintu a zjistil, že když fouká hodně, ale konstantně, stačí cvak, maximálně dva. Hlavně když je to jedním směrem. Nejhorší jsou nárazy, to je třeba být na terči trpělivý,“ připomíná Emmons.