Hlavní obsah

Důvěra Davidové se získává těžko. Není to stoprocentní, přiznává nový kouč

Sportovní rok 2024 zatím patří Dostálům. Lukáš vychytal hokejistům v Praze světové zlato, Josef vybojoval na kajaku olympijský triumf v Paříži. Teď začíná svoji nelehkou misi jiný Lukáš Dostál, který bude mít spolu s Italem Lukou Bormolinim na povel české biatlonistky.

Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Markéta Davidová na archivním snímku

Článek

Bylo to v realizačním týmu poměrně divoké jaro. U žen skončil nejprve střelecký kouč Matt Emmons a po něm i norský trenér Egil Gjelland. A na jejich místo přišla širší veřejnosti ne tolik známá jména. V případě Bormoliniho dosud registrovala spíše jeho bratra Thomase, partnera bývalé české reprezentantky Evy Puskarčíkové.

A Dostála si vybavovali jen fajnšmekři z dob, kdy závodil třeba na dorosteneckém mistrovství světa. Po konci v juniorech se přesunul k trenérské dráze a posouval se vzhůru. Od mládeže v Letohradu k juniorské reprezentaci, kde byl asistentem a střeleckým koučem, až přišla nabídka na post u Voborníkové, Davidové a spol.

„Bylo to pro mě velké překvapení,“ neskrývá Dostál, kterému i svěřenkyně přezdívají Čiko. „Tak mi říkal už můj první biatlonový trenér Jiří Žák, když jsem jedl banán Chiquita,“ s úsměvem objasňuje prapůvod své přezdívky.

Díky svému působení u juniorů i nedávné aktivní kariéře se s novými svěřenkyněmi dobře znal, však v 31 letech je vrstevníkem třeba Lucie Charvátové. „Tím přechod nebyl úplně náročný, ale věděl jsem, že musíme najít společnou řeč, abych byl něco mezi kamarádem a profi trenérem, což někdy nejde úplně oddělit,“ vysvětluje.

„Je třeba, aby sportovci měli k trenérovi respekt, někdy dělá rozhodnutí, která se nelíbí. Ale snažíme se jít tou nejklidnější cestou a vše se závodnicemi probírat,“ popisuje své trenérské nastavení. To spíše s Bormolinim se musel poznávat. „Měl jsem o něm povědomí, věděl jsem, jak vypadá, ale nijak víc jsme se předtím neznali,“ líčí Dostál.

Foto: Vlastimil Vacek, Sport.cz

Lukáše Dostála čeká první sezona u seniorské reprezentace.

Společně vsadili na individuálnější pojetí přípravy, tréninkové plány chystají svěřenkyním na míru, což závodnice kvitovaly. „Spíš máme nějakou obecnou kostru, od které lehce uhýbáme dle individuality sportovců,“ upřesňuje.

Postupně si také jako mladý a ne tolik zkušený kouč získává důvěru závodnic. Však Markéta Davidová se netajila tím, že z odchodu Egila Gjellanda, s nímž si rozuměla, není nadšená.

„Když jste s někým šest let, určitě k tomu trenérovi máte pouto. Samozřejmě jsem cítil a pořád cítím, že to není stoprocentní a asi ani úplně nebude, přece jen jsem tu první rok. Markétu znám dobře, její důvěra se získává těžko, ale pracuju s tím,“ ujišťuje.

Obměny v týmu probíhaly s výhledem na olympijskou sezonu, ale Dostál počítá s tím, že veřejnost i samy závodnice budou chtít stoupat vzhůru už tuto zimu. „U sportovců je třeba dobré mentální naladění. Kdyby se sezona nepovedla, tak to není dobré ani k olympiádě. Takže jsme se snažili udělat co nejlepší práci, aby už ta následující sezona byla povedená,“ vypráví.

Sezona startuje o víkendu kompletním štafetovým program ve finském Kontiolahti, Dostál s Bormolinim se až podle posledních tréninků budou rozhodovat o nasazení nejlepší Češky minulé zimy Terezy Voborníkové, kterou na začátku podzimu výrazně přibrzdila nemoc.

„U ní se forma dostaví asi později, počítáme, že začátek závodního programu bude mít lehce upravený,“ doplňuje Dostál.

Související témata: