Článek
26letý rodák z města Baerum se stal v sobotu mistrem světa ve sprintu a v nedělní stíhačce jej předstihl jen fenomenální krajan Johannes Thingnes Bö.
Laegreid si přivezl do České republiky skvělou formu a na vrcholu sezony se mu navíc velmi vyplácí poměrně velký risk, do něhož se na šampionátu rozhodl jít.
Spolu se svým krajanem Endre Strömsheimem na šampionátu využívají novinku v podobě zcela nové technologie vázání a bot, kterou vyvinuly firmy Madshus a Rottefella. Tu do té doby vyzkoušeli jen jejich krajané na nedávném méně prestižním evropském šampionátu.
Laegreid se Strömsheimem už před mistrovstvím prozradili, že novinku testují, ale do poslední chvíle váhali, zda ji použijí. Nakonec risk podstoupili a zejména první jmenovaný rozhodně nelituje.
„Dostali jsme nové vázání nějaký čas před mistrovstvím. Hodně jsme s tím jezdili. Když jsem se pak vrátil ke starému, už jsem se s tím cítil špatně. Takže mi zbyla už jen jedna možnost,“ smál se Nor v cíli během rozhovoru pro televizi TV2.
Nové vázání má na první pohled jiné uchycení boty, které není přímo ve špičce, ale spíše na spodní části, což má údajně zajistit lepší přenos energie i kontrolu nad lyží a ve výsledku i větší rychlost závodníka. V norských médiích se o novince už před startem MS hovořilo jako o možné „superzbrani“.
"Det är helt nytt"https://t.co/4m3PyZNFJs
— SVT Sport (@SVTSport) February 12, 2024
„Je to docela statečné vyzkoušet tohle rovnou na závodě, jakým je mistrovství světa. Zároveň to ale značí, že tenhle systém vázání je něco, co stojí za to následovat,“ uvedla pro TV2 bývalá skvělá biatlonistka a nyní expertka Tiril Eckhoffová.
Novinka hodně zaujala i konkurenční skandinávskou velmoc Švédsko. Tamní televize SVT rozebírala norskou vychytávku ve studiu. „To, co používá Laegreid, je naprostá novinka. Bota je teď uchycená na spodní části. Ostatní používají systém, který existuje vlastně už od osmdesátých let minulého století. A zase tak moc se od té doby nezměnil,“ podotkl expert SVT Mathias Fredriksson.