Hlavní obsah

Nor učí české biatlonisty správně lyžovat. Krčmářův finiš? Změnil se ve zvíře!

Přišel z norského univerzitního prostředí, aby předal své akademické znalosti českým biatlonistům. Do praxe je Peru Torvikovi pomáhá převádět Ondřej Moravec, majitel tří olympijských medailí, nyní v pozici kouče mužského týmu. Na světovém šampionátu v Lenzerheide společně vyprávěli, jak se daří přeučovat české biatlonisty běžecký styl.

Foto: Petr Slavík/Český biatlon

Per Torvik (vlevo) a Ondřej Moravec dohlížejí na běžeckou techniku českých biatlonistů.

Článek

Lenzerheide (od našeho zpravodaje) – Čísla nemají vždy stoprocentní vypovídací hodnotu, roli hraje forma, příprava lyží i další aspekty. Ale ve srovnání s loňskou sezonou pohledem statistik Češi zrychlili.

Michal Krčmář v porovnání s nejrychlejšími stáhl zhruba sekundu na kilometr, Jessica Jislová dvě a půl, Vítězslav Hornig dokonce téměř osm. Jen čtvrtá členka stříbrné smíšené štafety Tereza Voborníková zpomalila, což u ní ale způsobily následky nemoci v úvodní části sezony.

„Jsme na dobré cestě. Ve sportu je to tak, že musíte dělat miminkovské kroky, abyste se posunuli, ale nám se to daří,“ vyprávěl Torvik v tiskovém středisku Roland areny, kde zasedl k dvojrozhovoru s Moravcem.

„Když si vezmeme Nory, Francouze či Švédy, jsme teď zhruba na 80 procentech,“ odhaduje a ujišťuje, že je pořád na čem pracovat. „Jakmile jsou závodnicí unavení, jako třeba v pátek při ženském sprintu, kdy byly těžké podmínky, zase se vracejí ke starým věcem,“ všiml si.

V čem tedy Torvik chce inovovat běžecký styl mnohdy zkušených reprezentantů? „Začali jsme od základů. To, jak lyže klouže po sněhu,“ vypráví a vezme si do ruky Moravcův mobil. „Kdybych ho teď pustil z výšky dolů, co se stane? Poškodí se. A to platí pro všechno,“ připodobňuje dopad lyže na sněhovou pokrývku s důrazem na její skluz.

A pomáhá si i analogií s tradiční českou disciplínou – hodem oštěpem. „Když zahájíte hod, nemůžete skončit ve třech čtvrtinách, ale ten pohyb musíte dotáhnout až do konce. Jinak tam nepřevedete žádnou sílu. Podobné je to u odrazu při běhu na lyžích,“ říká.

Z domovského Norska vyráží na závody, kde natáčí české reprezentanty, další materiály mu posílají trenéři. A Torvik na oplátku zasílá okomentovaná videa závodníkům a trenérům.

„Ale není dobré to řešit příliš často, protože když mají závodníci moc informací, dělá jim to v hlavě zmatek,“ připomíná Moravec, že stačí být ve spojení jednou až dvakrát týdně. Byť trenér ženského týmu Luka Bormolini vtipkoval, že od Torvika dostává zprávy častěji než od své manželky.

Foto: Petr Slavík/Český biatlon

Per Torvik (vpravo) při tréninku komunikuje s českým biatlonistou Adamem Václavíkem.

Vedle detailů v technice ale Torvik přinesl i nový pohled na závodní strategii. „To je velmi důležitá věc, kterou nás naučil,“ přikyvuje Moravec. O co jde? Ve zkratce o rozložení tempa.

„Dříve to fungovalo tak, že závodníci nasadili na začátku ďábelské tempo a pak zpomalovali. Přitom rozvržení tempa je zásadní i pro techniku a střelbu. Můžete být sebelepší sportovec, ale špatné tempo vás zničí,“ říká Torvik.

Teď šlo o to sportovce přesvědčit, aby se v úvodu šetřili. „Báli se, že na začátku ztratí čas. Ano, třeba patnáct sekund. Pro ně je to katastrofa, ale když tempo rozložíte špatně, ztratíte třeba minutu,“ argumentuje Nor a opírá se i o množství vědeckých studií.

„Hlavně ve vysoké nadmořské výšce je to znát, jako příští rok při olympiádě v Anterselvě. Proto je důležité už teď se učit správnou strategii nastavení tempa,“ doplňuje Moravec.

MS v biatlonu 2025

Letošní ročník mistrovství světa v biatlonu hostí v termínu od 12. do 23. února švýcarské Lenzerheide, naplánováno je celkem dvanáct závodů. Češi hned prvním závodě získali stříbro ve smíšené štafetě.

Jsou ale chvíle, kdy není na co čekat a i správná technika jde na druhou kolej. Jako ve finiši smíšené štafety, kdy Michal Krčmář nasadil nejvyšší možné tempo a hnal se za stříbrem pro Česko. Torvikův komentář k jeho technice?

Bö má motor ferrari

„To už nebylo o technice, ale o tom, jaký je závodník. Prostě se změnil ve zvíře,“ směje se norský expert při vzpomínce, jak Krčmář udržel za zády i jeho fenomenálního krajana Johannese Böa. I na technice majitele 22 zlatých medailí z mistrovství světa ostatně Torvik najde nedostatky.

„Ale rady mu nedávám, to už by byl neporazitelný,“ vtipkuje. „I on má co zlepšovat. Ale když máte motor ferrari, menší chyby už pro vás nejsou problém,“ usmívá se. A vedle sedící Moravec tuší, že kdyby některé poznatky od Torvika znal dříve, mohl být během kariéry ještě rychlejší.

Davidové může pauza pomoct

„Když skončíte, přemýšlíte trochu jinak. U běhu i střelby si uvědomíte, že je spousta věcí, které se daly dělat jinak. Pro každého sportovce je proto dobré na chvíli zastavit a přemýšlet,“ říká Moravec.

„Třeba u Markéty Davidové může být v tomhle směru pauza dobrá. Má čas se podívat na biatlon jinak, může být ještě efektivnější i směrem k olympiádě za rok,“ doplňuje Torvik k bývalé mistryní světa, která od prosince kvůli potížím s plotýnkami nezávodí a nyní se vrací k tréninku na lyžích.