Hlavní obsah

Česká štafeta biatlonistů si splnila přání. J. Bö finišoval pro norské zlato

Aktualizováno

Česko do štafety mužů na mistrovství světa v biatlonu nasadilo stejnou sestavu jako před rokem, kdy Tomáš Mikyska, Vítězslav Hornig, Jonáš Mareček a Michal Krčmář skončili sedmí. Letos ve švýcarském Lenzerheide změnili pořadí v obsazení jednotlivých úseků, během závodu na 4×7,5 km se drželi na medailových pozicích a nakonec vylepšili loňský výsledek na šesté místo. Zlato patří Norsku, stříbrná je Francie a bronzové Německo. Obhájci titulu Švédové skončili čtvrtí.

Foto: Gian Ehrenzeller, ČTK/AP

Johannes Thingnes Bö slaví se svými kolegy zlato ve štafetě na biatlonovém MS.

Článek

Češi věřili, že by se v konkurenci 23 zemí mohli vejít mezi elitní šestku, a předstartovní přání se splnilo. „Za nás je to opravdu dobrý výsledek, byli jsme celou dobu vidět ve hře o medaili. Ještě k tomu něco chybělo, možná maličko na trati i trochu méně dobíjení než celkem devět,“ říkal trenér Michael Málek.

Tomáš Mikyska rozjel první úsek velmi dobře, vleže pouze jednou dobíjel, a zhruba v polovině trati dokonce vedl. Při stojce ale minul terč první a pátou ranou, navíc si ještě neobratností vyhodil ostrý náboj ze zbraně, ale veškeré opravy zvládl výtečně.

Nicméně ze střelnice odjížděl dvanáctý, ale s odstupem jen osmi sekund na sedmou příčku. „Trochu se tam asi na mně podepsala nervozita, byl jsem až moc rychlý při práci se závěrem. S prominutím jsem vocas,“ mínil Mikyska.

V čele se zásluhou bezchybně odstřílené stojky udrželo Norsko před Francií, v jejíž sestavě nečekaně chyběl Jacquelin. Česko při předávce z osmé pozice ztrácelo na lídra štafetového klání 35 vteřin. „Jelo se mi hodně dobře, měl jsem od servisu skvěle připravené lyže,“ vyprávěl Mikyska, jenž předvedl čtvrtý běžecký čas svého úseku.

Před první střeleckou položkou druhého dějství závodu najel T. Bö celkem třináct vteřin na druhého z francouzských sourozenců Claudeových Fabiena. Vítězslav Hornig na trati vylepšoval českou pozici, když předstihl Estonce i domácí Švýcary. Když potom dal ležku čistě na pět ran, dělily ho jen tři vteřiny od medailové pozice, která patřila Švédům.

Po stojce druhého úseku platil náskok Norska před Francií, k boji o třetí místo se dostalo šest štafet srovnaných do dvou sekund. Patřila k nim i ta česká. Hornig zvládl dvě dobíjení rychle a střelnici opouštěl pátý, ale v nejužším kontaktu s Finskem i Německem. Do vážných problémů se dostali obhájci titulu Švédové, neboť Nelin musel na trestné kolo a vrátil se z něj až desátý.

Při posledním stoupání svého úseku se Hornigovi podařil útok na soupeře a na předávce už byl třetí, jen 48 sekund za vedoucími Nory. Francie byla druhá se ztrátou pětadvaceti vteřin. „Lyže parádní, jelo se mi krásně, ani jsem nebyl při střelbě nervózní a mohl jsem za to ke konci ještě vzít,“ uvedl Hornig.

Jako třetí z českého kvarteta šel do akce Jonáš Mareček a musel od prvních metrů úseku s vypětím všech sil odrážet nástupy Němce Kühna. Lägreid držel Nory půl minuty před Perrotem, ale o třetí místo se sváděl nejen na trati, ale i na střelnici tuhý boj. Ležku zvládl Kühn čistě, Mareček po dvojím dobíjením odjížděl šestnáct vteřin za ním společně s Američanem Wrightem.

Z Nového Zélandu pocházející dvojnásobný medailista ze světového šampionátu se díky výtečnému běhu dotáhl k medailové pozici, ale Kühn mu čistou stojkou zase cuknul. Mareček předvedl stejný kousek na střelnici, kterou opouštěl pátý jen deset vteřin za Wrightem.

Za českým biatlonistou se ale hnal už Ponsiluoma, v cílové rovince se dokonce dostal před něj. „Při ležce mě trochu znervóznělo, že začíná foukat. Stojka mi ale vyšla rychle a perfektně, běžecky to při mojí bídě tady bylo alespoň s malým náznakem optimismu,“ přibližoval Mareček.

MS v biatlonu 2025

Letošní ročník mistrovství světa v biatlonu hostí v termínu od 12. do 23. února švýcarské Lenzerheide, naplánováno je celkem dvanáct závodů. Češi hned v prvním závodě získali stříbro ve smíšené štafetě.

Michala Krčmáře při předávce dělilo dvacet sekund od třetích Němců. Brzy se mu vzdálil i skvělý běžec Samuelsson, ale s Dohertym z USA držel poslední člen reprezentačního kvarteta krok. Norský finišman J. Bö vyrážel na trať s náskokem 46 sekund a nenechal se ničím rozhodit při cestě za svou 23. zlatou medailí z mistrovství světa.

Foto: Gian Ehrenzeller, ČTK/AP

Němečtí biatlonisté se radují z bronzu ve štafetě.

Při ležce v boji o třetí místo se Němec Horn i Švéd Samuelsson zdrželi použitím náhradních nábojů. Krčmář naopak zvládl položku bez dobíjení, střelnici opouštěl pátý s odstupem sedmnácti vteřin na bronz.

Poslední stojka dala razítko na norské zlato i francouzské stříbro, dokonce si J. Bö v jedné smyčce na trati mohl plácnout s Fillonem-Mailletem. Rozdíl jediného dobíjeného náboje vyřešil duel o bronz ve prospěch Německa.

Krčmář dvakrát minul a musel opakovaně dobíjet, čímž ho předstihl italský finišman Giacomel. „Myslím, že i tak je to pro nás docela slušné umístění. Ještě jsem před poslední položkou doufal v nějaký posun, z toho pak vyplynuly moje chyby. Pak už to bylo škatulata, nehejbejte se,“ přiblížil nejstarší z reprezentantů, který se jako jediný z Čechů představí při nedělních závodech s hromadným startem.

Mistrovství světa v biatlonu v Lenzerheide (Švýcarsko) - štafety:
Muži (4×7,5 km):
1. Norsko (Strömsheim, T. Bö, Laegreid, J.T. Bö) 1:18:18,1 (0 tr. okruhů + 4 dobíjení)
2. Francie (E. Claude, F. Claude, Perrot, Fillon Maillet) -41,9 (0+7)
3. Německo (Nawrath, Riethmüller, Kühn, Horn) -1:35,9 (0+10)
4. Švédsko -1:54,0 (1+11)
5. Itálie -2:12,7 (0+9)
6. ČR (MIKYSKA, HORNIG, MAREČEK, KRČMÁŘ) -2:24,8 (0+9)