Hlavní obsah

Kvůli norské biatlonové hvězdě se mění pravidla. Jsem hrozně naštvaný, zuří

Chtěl zrychlit na střelnici, ale místo toho zavinil změnu pravidel, která nejspíš zhatila zlepšovák i dalším závodníkům. „Jsem hrozně naštvaný,“ rozčiloval se v rozhovoru pro televizi NRK elitní norský biatlonista Vetle Sjastad Christiansen.

Foto: Profimedia.cz

Vetle Sjaastad Christiansen na střelnici

Článek

Christiansen si upravil závodní zbraň, aby na střelnici ušetřil několik sekund. Úpravy provedl tak, že přiblížil zásobník blíže komoře. Tvrdí, že mu to umožňuje rychlejší přebíjení.

Chtěl mít jistotu, že se svojí inovací neporušuje pravidla. A s mezinárodní biatlonovou unií IBU jednal tak dlouho, až unie sáhla kvůli jeho případu ke změně pravidel a podobné úpravy zakázala.

„Teď jsem z toho hodně špatný. Celou zimu jsem vedl s IBU intenzivní diskuze. Na konci října měla technické zasedání, na němž těsně před začátkem sezony udělala změny v pravidlech. A moji úpravu právě zakazuje nové pravidlo,“ postěžoval si olympijský vítěz a trojnásobný mistr světa pro NRK.

IBU své stanovisko podle jeho slov vysvětlila tím, že při této úpravě není jasné, zda je zásobník nabitý, nebo ne.

„Tyto změny mají odstranit jakoukoli nejistotu ohledně manipulace se zásobníky, aby bylo zajištěno striktní dodržování bezpečnostních směrnic. Další případné úpravy pravidel budou posouzeny na příštím zasedání technického výboru na jaře,“ vysvětlil sportovní ředitel IBU Daniel Böhm pro NRK.

Foto: Vlastimil Vacek, Sport.cz

Biatlonisté Norska: druhý Sturla Holm Laegreid, vítěz Thingnes Johanes Boe a třetí Vetle Sjaastad Christiansen po stíhacím závodu mužů na 12,5 km na MS 20224.

Christiansen se ale nechce vzdát. Je prý s IBU stále v kontaktu a proti změnám pravidel podal námitku. Nyní zkouší jiné řešení, při kterém zásobník posune zpět dále od komory. „Odpovídají docela pomalu, takže už začínám být opravdu naštvaný,“ naznačoval frustraci.

Zároveň přiznal, že má i trochu špatné svědomí kvůli ostatním biatlonistům, kteří už novou úpravu používali a pohybovali se na hraně v tomto směru trochu nejednoznačně formulovaných pravidel. Teď však mají i oni utrum. „Neovlivnilo to jen mě. Ale jsou tu i jiní, kteří využívali tuto metodu dlouhou dobu,“ připustil.

„Samozřejmě chápu, že to vypadá nabité, ale používali to i jiní. Mám na to fotografie. Letos jsem trochu cestoval po Evropě a pořizoval snímky, abych se IBU zeptal, jestli tohle a tamto vypadá jako nabité. Hledal jsem, kde je ta hranice a jak blízko může zásobník být,“ vysvětloval.

A nijak se netajil tím, že je z vývoje celé věci hodně rozmrzelý. „Že zním trochu naštvaně? Ano, jsem hrozně naštvaný,“ přiznal. „Myslím, že je špatné měnit pravidla, která ovlivňují sportovce, jen pár týdnů před začátkem sezony. To mohli oznámit s platností až od příští sezony.“

Jeho krajan a biatlonový expert televize NRK Ola Lunde ale namítl, že v této otázce bude IBU jen těžko benevolentní. „Bezpečnostní otázky jsou nepřekročitelné. Chápu, že IBU je v tomto ohledu opatrná. Jak zásobník Vetleho vypadá, skoro to působí, jako by už byl zasunutý. A to není v pořádku. Není to přímo nebezpečné, ale mohlo by to vést k problémům. Najednou by lidé začali používat nabité zásobníky a to je naprosto zakázané,“ varoval Lunde.