Článek
Poté, co ve středu zklamaně opustil Vysočina arenu, si nejzkušenější člen české sestavy sedl s trenéry, aby odhalil, co způsobilo jeho rozháranou střelbu na první položce smíšené štafety.
„Bylo to hodně věcí dohromady,“ poodhaluje Ondřej Rybář, zkušený trenér a nyní sportovní ředitel Českého biatlonu. „Lyže nejely tolik, a tak musel každý makat víc, což se pochopitelně podepíše na střelbě,“ vypráví.
A druhým aspektem byla psychika, kdy tlak zamával i se 33letým olympijským medailistou. „Jel první úsek, první závod doma, takže psychologie hraje roli. A když se to dá dohromady, je pro každého hodně těžké to zvládnout,“ líčil Rybář.
Přípravu lyží Krčmář přímo neovlivní, ale na psychické a střelecké pohodě se dá pracovat. S trenéry se na to vrhnul hned ve čtvrtek dopoledne. Šli na scatt, což je počítačový program využívaný biatlonisty.
„Na něm vidíte, co se děje. Jaký má pohyb, co se dá udělat lépe,“ popisuje Rybář. Co program odhalil? „Pohyb nebyl špatný. Něco jsme doladili a pak se zaměřili na tu práci, jak spouští, jak míří. Občas je třeba si vrátit ty základy, abyste mohli jít dál,“ vysvětluje.
Ale pořád je to jen počítačový simulátor… „Na scattu je v klidu, v zátěži to je samozřejmě horší,“ připomíná Rybář. A tak Krčmář při odpoledním tréninku opět trávil dost času i na střelnici. Osm položek absolvoval vleže, další přidal vestoje.
„Nejhorší by bylo, kdyby to i na scattu vypadalo vynikajícně, pak vůbec nevíte, co se děje. Ale když je tam co zlepšovat, všechno dává smysl a dodá to i trochu uklidnění,“ ví Rybář.
Vedle Krčmáře se v sobotním sprintu představí i Jakub Štvrtecký, Tomáš Mikyska a Jonáš Mareček.