Článek
V minulé sezoně se výsledky českých smíšených štafet vměstnaly mezi páté a sedmé místo, kam je pasovalo i startovní číslo šest. Jenže na těchto pozicích se držela jen na úvodním úseku Jislové.
„Dvě trestná kola jsou na štafetu moc,“ uznal trenér mužského týmu Michael Málek poté, co si závod prodloužili Davidová i Mareček. „Podmínky nebyly jednoduché, lyže se v průběhu závodu zpomalovaly, ale podmínky měly všichni stejné a my se s tím nepopasovali na střelnici,“ viděl.
V Kontiolahti začalo se setměním sněžit, podmínky se hodně změnily oproti smíšené štafetě dvojic, v níž skončili Lucie Charvátová a Vítšzslav Hornig čtrnáctí.
„Konečně to tu začíná vypadat zimně,“ usmívala se Jislová v rozhovoru pro Českou televizi. Třicetiletá biatlonistka prodělala v létě covid, nebyla si jistá, v jaké formě ji start sezony zastihne. A mohla si oddechnout. „Nechci to zakřiknout, ale jelo se mi dobře. Jsem spokojená s lyžemi i se sebou,“ přiznala.
Na obou střelbách jednou dobíjela, držela se v kontaktu s nejlepšími, kteří jí poodjeli až v posledním kole. „To při sněžení zpomalovalo všem, musela jsem bojovat, abych dojela do cíle,“ přiznala poté, co předávala jako pátá s pětadvacetisekundovou ztrátou na čelo.
Jedno dobíjení přidala vleže Markéta Davidová, ale problém přišel na položce vestoje. Tři náhradní náboje byly málo, bývalá mistryně světa se musela vydat na trestné kolo.
„Nedala jsem jednu ránu, pak začalo foukat, tak jsem další odkládala a mezitím mi zasněžil dioptr. Musela jsem ho profukovat, a jak jsem tam stála dlouho, nezvládla jsem to,“ mrzelo ji. „Necítila jsem se dnes úplně dobře,“ doplnila chraplavým hlasem na ČT Sport.
Marečkovi předala Davidová na osmé příčce, ale už s téměř dvouminutovým mankem, a když bývalý juniorský světový šampion rovněž musel na trestný okruh, ztráta ještě rostla. Na druhé položce třikrát dobíjel, navíc ho zdržela komunikace s rozhodčími, když musel žádat o náhradní náboj.
„Při manipulaci jsem jeden náboj ztratil, ale tím se závod nepokazil. Jel jsem trochu zbytečně rychle první kolo, pak jsem pokazil střelbu. Byl to první závod sezony, měl jsem pocit, že jedu moc pomalu, tak jsem zrychlil a pak jsem nemohl,“ litoval.
Bezchybný Krčmář
Krčmáře poslal na poslední úsek jako devátého. Ve 33 letech nejzkušenější český biatlonista díky stoprocentní střelbě bojoval ve finiši o sedmé až deváté místo. Na Fina Olliho Hiidensala nestačil, ale Poláka Jana Gunku předjel. „Měl jsem vymyšlené, že půjdu před Fina, ale jak jsem vjel do čerstvého sněhu, tak mi brzdily lyže a vrátil jsem se, to mě mrzí,“ přiznal.
Souboj o vítězství se rozhodoval parádním soubojem v cílové rovince. Před závěrečným úsekem Francouz Émilien Jacquelin přebíral na třetím místě a se ztrátou takřka 28 sekund, ale první čistou položkou se přehnal přes Nora Vebjörna Söruma i vedoucího Švéda Martina Ponsiluomu.
Norové slavili po dramatu
Jenže 26letý Sörum v závěrečném okruhu nasadil k parádní stíhací jízdě a v posledních metrech si naštvaného Francouze vychutnal. V cíli se Nor radoval s krajany Johannesem Dalem-Skjevdalem, Ingrid Landmark Tandrevoldovou a Karoline Offigstad Knottenovou.
V neděli se v Kontiolahti jedou štafety mužů (ve 13.45) a žen (v 17.25).
Úvodní závody SP v biatlonu v Kontiolahti (Finsko):
Smíšená štafeta:
1. Norsko (Knottenová, Tandrevoldová, Dale-Skjevdal, Sörum) 1:09:59,6 (0+10)
2. Francie (Jeanmonnotová, Braisazová-Bouchetová, Perrot, Jacquelin) -0,8 (0+4)
3. Švédsko (Magnussonová, E. Öbergová, Nelin, Ponsiluoma) -21,5 (0+7)
4. Německo -2:38,4 (1+9)
5. Itálie -2:43,4 (1+8)
6. Ukrajina -3:38,9 (0+6)
...8. Česko (Jislová, Davidová, Mareček, Krčmář) -4:08,7 (2+12).