Článek
Tři sestry dlouho táhly švýcarskou reprezentaci: nejstarší Selina, prostřední Elisa a nejmladší Aita. Společně se dokázaly se štafetou třikrát dostat i na stupně vítězů ve Světovém poháru, než Selina, stříbrná ve vytrvalostním závodě z her v Soči, před třemi lety ukončila kariéru.
Třiatřicetiletá Elisa s o tři roky mladší Aitou pomohly o víkendu v Ruhpoldingu Švýcarkám ke čtvrtému místu ve štafetě, ale v olympijské sezoně už zůstane na tratích jen Aita.
Pro Elisu bude rozlučkovou tato zima s domácím světovým šampionátem v Lenzerheide. „Když jsem začínala, byl biatlon ve Švýcarsku tak malý, že málokdo věděl, že se skládá z běhu na lyžích a střelby a nejezdí se při něm na kole. A teď u nás budeme mít mistrovství světa,“ napsala ke svému loučení na Instagram.
„Jsem vděčná za všechny emoce, které jsem v tomhle neuvěřitelném sportu zažila, a hrdá, že jsem mohla napsat část švýcarské biatlonové historie. S domácím šampionátem se pro mě kruh uzavře,“ říká s odkazem na své jedenácté mistrovství světa v kariéře.
„Už rok dva mám pocit, že jsem svoji práci odvedla, a je čas nechat prostor mladším,“ přiznala v profilu v televizi SRF.
Jenže biatlonová cesta Elisy Gasparinové nepřinášela jen pozitivní emoce. Vloni přiznala, že bojovala s příjmem potravy, což vedlo až ke kolapsu.
Při přípravě na hry v Soči se dívala krajankám do talíře, aby toho nesnědla víc. Sama pak své porce neustále zmenšovala, až v roce 2015 na tréninkovém kempu zkolabovala a hodinu sbírala síly, aby se dostala aspoň na záchod.
Její otevřenost pak ocenila i někdejší česká biatlonová hvězda Gabriela Soukalová, která se potýkala s podobnými problémy.
„Umím si představit, jak náročné je o tomto tématu mluvit, sama jsem to před lety zažila. Vím, že najít odvahu a mluvit o nelehkých věcech není snadné. Obdivuji její vnitřní sílu a odvahu, že se rozhodla svým příběhem pomoct dalším lidem, kteří i přes fakt, že jsou poruchy příjmu potravy již dlouho problémem nejen v mnoha sportovních disciplínách, neberou tuto nemoc vážně,“ uvedla česká dvojnásobná mistryně světa.
O poruchách příjmu potravy ve vytrvalostních sportech otevřeně mluvila například bývalá maratonkyně Marcela Joglová, nedávno i v podcastu Mixzóna běžkyně na lyžích Barbora Havlíčková, do nemocnice dostaly také další lyžařku a později běžeckou vytrvalkyni Evu Vrabcovou Nývltovou.