Hlavní obsah

České ženy při štafetě vedly. Finišmanka Charvátová ale musela na dvě trestná kola a cílem projela až devátá

Aktualizováno

Skvěle rozjely české biatlonistky štafetu při Světovém poháru ve finském Kontiolahti. Jessica Jislová předávala druhá, na dalším úseku dostala reprezentační kvarteto do čela Markéta Davidová. Na Tereze Voborníkové se ale přece jen projevil třítýdenní výpadek kvůli nemoci, Lucii Charvátovou poslala na trať až z pátého místa a po dvou trestných kol finišmanky po závěrečné stojce skončily Češky až deváté. Vítězství slavily Švédky.

Foto: Vlastimil Vacek, Sport.cz

Česká biatlonistka Tereza Voborníková během Mistrovství světa 2024 v biatlonu v Novém Městě na Moravě

Článek

Během úvodního úseku se brzy vpředu trochu utrhly Francie, Švédsko a Norsko. Jislová potřebovala vleže jednou dobíjet, stojku ale zvládla čistě a hlavně rychle, takže střelnici opouštěla pátá v kontaktu s nejlepšími.

Jako první nakonec předávala Jeanmonnotová s náskokem 16 sekund na českou biatlonistku, která svůj šestikilometrový úsek završila skvělým během v závěru a předstihla několik soupeřek včetně Švédky Magnussonové v cílové rovince. „Cítila jsem se silná, pomohly mě i lyže a když se trefíte na střelnici, tak to vyjde dobře,“ usmívala se JIslová.

Na druhém úseku na ni skvěle navázala Markéta Davidová, která na trati sice nejprve musela odrážet útoky Anderssonové, Estonky Tomingasové i Norky Knottenové, ale když na ležce vedoucí Braisazová-Bouchetová musela dvakrát dobíjet, česká reprezentantka díky čisté položce převzala vedení.

Ke stojce na střelnici přijela Davidová už pohromadě s Francouzkou a Švédkou, další štafety měly už téměř půl minuty odstup. Češka minula až posledním výstřelem, soupeřky ale chybovaly daleko víc. Anderssonová poslala svou zemi dokonce na trestné kolo.

Davidová společně s Braisazovou-Bouchetovou vyjely slibný náskok pro své krajanky na třetím úseku. „Lyže byly super, absolutní pochvala pro servis,“ libovala si.

Smolný závod pro Voborníkovou

Za Česko pak šla do akce Tereza Voborníková, která absolvuje svůj úvodní závod letošní sezony. Trenéři jí v sobotu určili po třítýdenním výpadku kvůli prodělané nemoci odpočinek. A přece jen to tréninkové manko bylo znát.

Běžecky ztrácela na Chauveauovou a při ležce musela dvakrát dobíjet, ještě se ji vzpříčil náboj, a tak nabrala ztrátu přes půl minuty a dostala se do skupinky čtyř zemí bojujících o druhé místo společně se Švédskem, Itálií a domácím Finskem. „Takhle jsem si to úplně nepředstavovala, zbytečně pokažená položka. Bylo to pro mě hodně bolavé,“ připustila.

Položku vstoje zvládla Voborníková s využitím jednoho rezervního náboje a střelnici opouštěla pátá, jen pár vteřin za třetím místem. Na stíhání vedoucích Francouzek se vydala běžecky hodně silná švédská hvězda H. Öbergová, o třetí pódiovou příčku usilovalo Česko společně s Italkami a Norkami.

Poslední kilometr třetího úseku už byl pro Voborníkovou velkým utrpením, předávala pátá s odstupem třiatřiceti sekund na třetí Švédsko, které ještě ke konci předstihla Norka Kirkaidová. Francie vedla s téměř půl minutovou převahou.

Finišmankou českého kvarteta byla Lucie Charvátová, jež při sobotním závodě mixu dvojice na střelnici udělala 11 chyb, musela i na trestné kolo. A totéž ji potkalo i při ženské štafetě. Dokonce kroužila dvakrát. Češky se z pátého místa propadly až na deváté místo v cíli. Rovněž vedoucí Simonová při závěrečné stojce poslala Francii na trestné kolo, z nějž se vrátila až za Švédkou E. Öbergovou, s níž kvůli křeči v lýtku nedokázala udržet krok.

Úsměv reprezentantek vydržel jen do poloviny závodu, pak rychle tuhnul na tváři a konec už byl v slzách. „Na Tereze bohužel bylo vidět, že ještě potřebuje něco potrénovat. U Lucky můžu říct jediné slovo, škoda. Nechytla se při střelbě vstoje už při sobotním mixu dvojic a teď to pokračovalo Přes hodně pozitivní první polovinu štafety z toho nakonec není výsledek, se kterým můžeme být spokojení,“ řekl trenér českých žen Lukáš Dostál.

SP v biatlonu v Kontiolahti - štafety:
Ženy (4x6 km):
1. Švédsko (Magnussonová, Anderssonová, H. Öbergová, E. Öbergová) 1:17:09,0 (1+6)
2. Francie (Jeanmonnotová, Braisazová-Bouchetová, Chauveauová, Simonová) -29,0 (1+9)
3. Norsko (Arnekleivová, Knottenová, Kirkeeideová, Tandrevoldová) -36,2 (1+8)
4. Itálie -1:22,5 (0+3)
5. Rakousko -2:20,4 (0+7)
6. Polsko - 2:32,3 (1+10)
...9. ČESKO (Jislová, Davidová, Voborníková, Charvátová) -3:00,1 (2+10).