Hlavní obsah

Biatlon přitvrzuje. Koukalová a spol. mají šanci zpětně získat medaili

Frankfurt nad Mohanem

Mezinárodní biatlonová unie IBU zpřísnila krátce před startem sezony sankce za porušení dopingových pravidel. Například státy, které budou mít opakovaně hříšníky, budou moci nasadit do závodů méně reprezentantů. Zvýšily se také finanční postihy. Za zpřísnění pravidel bojoval mimo jiné Michal Šlesingr.

Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Biatlonistka Gabriela Koukalová.

Článek

Šlesingr patří společně s Francouzem Martinem Fourcadem a Američanem Lowellem Baileym k nejaktivněji vystupujícím sportovcům v boji proti užívání zakázaných látek. A na základě požadavků speciální skupiny schválil výkonný výbor IBU ve Frankfurtu nad Mohanem změny. Vedle běžných individuálních trestů bude možné udělit i kolektivní.

Například země, jejíž dva závodníci dostanou během jednoho roku za doping alespoň půlroční trest, přijde o dvě místa ve startovní listině. Pokud budou takoví hříšníci tři, kvóta se sníží rovnou na dvě sezony. Když jich bude z jednoho státu minimálně šest, daná federace bude suspendována na dva až čtyři roky. Možná pokuta při systematickém dopingu se pro národní svazy zvýšila ze 100 000 na čtvrt miliónu eur.

Po zpřísnění pravidel volali někteří závodníci i samy biatlonové federace zvlášť poté, co se provalil skandál se systematickým dopingem v Rusku a manipulací se vzorky při domácí olympiádě v Soči 2014. Podle zprávy WADA se organizovaný doping v Rusku týkal i 31 biatlonistů.

Někteří z nich stále čekají na případné sankce, IBU i Mezinárodní olympijský výbor ještě neuzavřely třeba případy Jekatěriny Glazyrinové, Olgy Zajcevové, Olgy Viluchinové a Jany Romanovové. Pokud by byl doping posledních dvou prokázán a Rusky byly diskvalifikovány, česká štafeta žen s Gabrielou Koukalovou by získala bronz ze Soči, kde původně doběhla čtvrtá.

Související témata: