Článek
Lia Thomasová začala hormonální léčbu podstupovat v roce 2019 ve svých 21 letech. Poté, co u ní klesla hladina testosteronu na požadovanou úroveň, začala závodit v ženské kategorii, a to se mnoha lidem nelíbilo. I když její časy byly nižší, než jaké měla mezi muži, stále byly mezi ženami nejrychlejší.
V březnu letošního roku dokonce vyhrála univerzitní šampionát a řada jejích soupeřek se začala bouřit. „Není to spravedlivé. Proti ní nemáme šanci," shodovaly se. Thomasová to však vidí jinak. „Transgender sportovkyně nejsou hrozbou pro ženský sport," řekla.
GMA interviewed Lia Thomas today. Great timing. Our film features one of Thomas's teammates. She told me that women on her team were silenced and referred to psychological counseling if they objected to having Thomas on the team. More in the full film: https://t.co/xibkNa4oHW pic.twitter.com/YRRf2S712a
— Matt Walsh (@MattWalshBlog) May 31, 2022
„Myslím, že lidé mají mylnou představu o tom, proč jsem změnou pohlaví prošla," rozpovídala se Thomasová. „Lidé si řeknou: Ach, změnila pohlaví jen proto, aby mohla vyhrávat," myslí si plavkyně. „Přešla jsem, abych byla šťastná a upřímná sama k sobě," objasnila. Když změnu pohlaví podstupovala, myslela si, že její plavecká kariéra skončila.
'I don’t need anybody’s permission to be myself.
'You can’t go halfway and be like "I support trans people but only to a certain point."'
'If you support transwomen and they’ve met all the NCAA requirements, I don’t know if you can say something like that.' pic.twitter.com/5fIAYVX7M7
— UNILAD (@UNILAD) May 31, 2022
„Dlouho mě to odrazovalo od změny. To, že jsem si nebyla jistá, zda budu moct dál dělat to, co miluji. Věděla jsem, že proti mně budou mít výhrady, abych soutěžila s ženami, ale byla jsem na to připravená. Nepotřebuji ničí povolení, abych byla sama sebou a dělala sport, který miluji," dodala s tím, že chce bojovat za práva a rovnost translidí.
Nelíbí se jí názor Nancy Hogshead-Makarové, trojnásobné zlaté olympijské medailistky a zakladatelky Champion Women, která tvrdí, že i když hledají oboustranně výhodná řešení, musí stále upřednostnit spravedlnost pro biologické ženy ve sportu. „Kategorii pro polovinu světové populace stojí za to bránit. Teprve pak můžeme hovořit o způsobech, jak zahrnout transgender muže a ženy," řekla Hogshead-Makarová.
Žádná střední cesta podle Thomasové ale v plavání není. „Pokud řeknete, že translidé mohou soutěžit, nemůžete je dát do extra deváté dráhy. To jim stejnou úroveň respektu a rovnou příležitost nedá," říká plavkyně, jejíž hlavním cílem je zabojovat o místo v americkém olympijském týmu a zúčastnit se olympiády v roce 2024.