Článek
Hlavním iniciátorem nápadu byl Curin, který je po čtyřnásobné amputaci končetin. Do svého týmu poté přibral další dva zkušené plavce Maliu Metellu, pětinásobnou mistryni Evropy a stříbrnou medailistku z olympijských her v Athénách, a Matthieua Witvoeta, „ekodobrodruha," který aby upozornil na celosvětový problém s plasty, projel na kole desítku zemí.
Tato trojice začala svou cestu napříč mrazivou vodní plochou ve výšce 3 800 metrů nad mořem v Bolívii a po jedenácti dnech a 122 kilometrech se dostala až do Peru. Celou dobu za sebou plavci táhli loď, která byla celá vyrobena z recyklovaného materiálu z jiných plavidel, a dokonce i z jednoho divadla ve Francii, která sloužila jako jejich domov.
Paralympian Théo Curin, a quadruple amputee, swam the world’s highest lake in Bolivia for 11 days to protest pollution.
Lake Titicaca supports millions with fishing and agriculture, but is now heavily polluted due to tourism and chemicals causing toxic algae and killing fish. pic.twitter.com/aR53hsLqMh
— AJ+ (@ajplus) November 22, 2021
Krom překonání vlastních možností plavci chtěli šířit poselství o ochraně životního prostředí a povzbudit místní obyvatele, aby pomohli jezero, které již je značně znečištěné, chránit. Plavbu jim stěžovaly silné proudy a bouře. „Nikdy by mě nenapadlo, že budu během jedenácti dnů tolik trpět, nikdy by mě nenapadlo, že se vystavím takovému nebezpečí. Myslel jsem, že zemřeme," řekl po výkonu Curin.
🎥 Le nageur français quadri-amputé Théo Curin, 21 ans, a terminé à 3800 mètres d'altitude, la traversée à la nage du lac Titicaca en arrivant aux îles de los Uros, au Pérou, à 122 km de son point de départ en Bolivie @JC_Cisneros_M #AFP pic.twitter.com/RbnbfWFso3
— Agence France-Presse (@afpfr) November 21, 2021
Nezapomněl poděkovat svým parťákům, bez kterých by to podle svých slov nedokázal. „Splnili jsme si sen," dodal.