Článek
ÚOHS vidí problém v podmínce veřejné zakázky na společné dodání lodí Empacher a Filippi. Proto veslařskému svazu v rozkladném řízení nevyhověl. Podle posudku, který si nechal svaz vypracovat u právní kanceláře, jsou závěry předsedy ÚOHS příliš akademické a nezohledňují reálný stav hospodářské soutěže mezi dodavateli lodí. Proto se chce žalobou u správního soudu domáhat vrácení pokuty.
„Při nákupu lodí jsme postupovali přesně podle doporučení právní kanceláře formou otevřeného řízení a zároveň v dobré víře tak, abychom vyhověli všem dotačním podmínkám Národní sportovní agentury a neohrozili čerpání dotace. Šli jsme tou nejtransparentnější cestou - otevřeným zadávacím řízením podle zákona o zadávání veřejných zakázek,“ uvedl předseda svazu Michal Kurfirst, který vede veslaře od června.
S NSA se svaz pře o marži, s níž mu lodě a další vybavení prodala dceřiná společnost Sportcentrum Račice. „NSA de facto dovozuje, že tato marže má být 0 procent, což však podle našeho názoru není slučitelné s daňovými a právními předpisy ČR. I spřízněné subjekty si mezi sebou dle daňových předpisů musí prodávat s obchodní marží vždy vyšší než nula,“ řekl Kurfirst.
Agentura chce vrátit dotace ve výši 940 tisíc korun, zatím svaz vyzvala k vyplacení 450 tisíc, které svaz uhradil. „Nicméně povedeme s NSA diskuzi o tom, jak mají být správně nastavené podmínky sportovních investic tak, aby podobné nejasnosti byly vyloučeny,“ uvedl Kurfirst.
Už v září svaz oznámil, že si nechá zpracovat audit hospodaření zaměřený zejména na nakládání s dotačními prostředky v letech 2016 až 2023.