Článek
Už dopředu bylo jasné, že Thomasová mistrovství ovládne. Její triumf také v atlantské hale mohutný aplaus nedoprovázel.
Když žena, která ještě v roce 2019 byla mužem, přebírala zlatou medaili, fotografům pózovala na stupních vítězů osamocena. Ostatní medailové plavkyně se fotily se čtvrtou v pořadí Brooke Fordeovou.
This sums up perfectly what the female competitors think of Lia Thomas's victory.... #SaveWomensSports #PennCheats pic.twitter.com/8oIdxt0KeB
— Pete M (@LondonPeteM) March 18, 2022
Kariéra Thomasové vyvolává vášnivé diskuze nejen v Americe ohledně toho, jestli by sportovkyně, které dříve bývaly chlapci nebo muži, neměly mít vlastní kategorii. I proto informace ohledně jejích vítězství doprovází na sítích hashtag #SaveWomensSports (zachraňte ženský sport).
Thomasová plave za univerzitu Penn ve státě Pensylvánie. Už na listopadových závodech mezi její školou a univerzitou Princeton transgender žena, která se dříve jmenovala Will, zbořila školní rekordy na 100 m, 200 m a 500 m volným způsobem.
Oficiálně má Thomasová na plavání v ženské kategorii nárok. Podle pravidel Národní vysokoškolské sportovní asociace (NCAA) může soutěžit mezi ženami, pokud alespoň jeden rok podstoupila hormonální léčbu. Z etického hlediska je ovšem její případ značně diskutabilní.
Lia Thomas spent 21 years of his life as a man.
He started competing against women in swimming this year and became a national champion.
Our daughter’s sports are not a plan B for failed male athletes.
— American Principles 🇺🇸 (@approject) March 18, 2022