Článek
Úžinu širokou 33 km přeplaval David Čech jedním směrem již před dvěma lety. Tehdy jako osmnáctiletý borec byl zároveň nejmladším českým plavcem, který přeplavbu uskutečnil. Navíc v novém českém rekordu, který měl hodnotu 9 hodin 45 minut.
"Už tenkrát, po doplavání k francouzským břehům, jsem cítil dostatek sil na cestu zpátky. Jakmile jsem v listopadu téhož roku převzal na radnici v Doveru certifikát o úspěšné přeplavbě, zaplatil jsem pilotovi Regu Brickellovi z Channel Swimming Association zálohu na rok 2006," vzpomíná David Čech.
Jeho přípravu změnila medúza
Již celý týden v místě startu letošního pokusu trénuje. Partnerem se mu v přípravě stal sedmnáctiletý plavec z Českých Budějovic Filip Pytel, který se pokusí kanál La Manche přeplavat v příštím roce. Příprava Davida Čecha však začala mnohem dříve. Před třemi týdny strávil osm dní na ostrově Mali Lošinj v Chorvatsku, kde naplaval 130 km. Nepříjemné setkání s medúzou a zranění na pravém rameni jej ale přinutilo dokončit přípravu v ostravském bazénu, kde mu tamní vedení vytvořilo velmi dobré podmínky.
"Naplaval jsem dalších 100 km. Poslední čtyři dny před odjezdem jsem jen lehce vyplavával, posiloval, běhal a podstoupil masáž," vrací se k přípravám sympatický sportovec. Vzhledem k absenci na několika závodech mu v Českém poháru v dálkovém plavání patří druhé místo. Veškerou pozornost a síly směřují k přeplavání kanálu tam a zpět. "Nejde mi o rekord. Vím, jak může být kanál vzhledem ke studeným mořským proudům zrádný. Mám jediný cíl - doplavat zpět do Anglie, na Shakespeare beach," říká plavec.
Svěřence trenéra Jiřího Povolného doprovázejí na cestě za uskutečněním jeho dalšího sportovního snu (vedle obětavého otce) také další sponzoři - Magistrát města Opava, Moravskoslezský kraj, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a se sháněním finančních prostředků pomohl též děkan Stavební fakulty VUT Brno, kde David již druhým rokem studuje.