Článek
Nebude pro vás přece jen snazší se na olympiádě soustředit jen na kajak?
Určitě bude. Soustředit se na jednu kategorii je lehčí, ale program olympiády je relativně dobře postavený, měl bych dva dny volna na regeneraci před kajakem. Ale těžko se posuzuje, jak bych byl nervózní, kolik by mi to vzalo sil, nikdy jsem v té pozici nebyl.
Co vám po evropském šampionátu říkal váš tatínek a trenér?
Je to smutný, ale řekl mi před dvěma měsíci přesně, jak to dopadne, což mě bolí nejvíc, že měl pravdu. (úsměv) Ale ocenil mé výkony a měl radost, že se ten singl zase zlepšil.
Co trefil?
Řekl přesně, jak to dopadne. Že budu nejlepší z Čechů v domácí nominaci a na mistrovství Evropy, ale že si olympiádu nevyjedu, protože nezískám medaili.
Mívá takové přesné předpovědi často?
Mívá. Závodník má před nominací pochybnosti, neví, jak jsou na tom soupeři, ale trenér, když si udrží odstup, má ze břehu odhad nejlepší. Až mě to někdy děsí, jak se dokáže trefit. Teď to bylo úplně přesné…
Vloni jste byl na mistrovství Evropy čtvrtý, letos šestý, to jsou na stále ještě kanoistického začátečníka skvělé výsledky.
Mám radost, že za mnou byla i spousta zkušených singlířů, říkali mi, že se jim líbí, jak jezdím jinak. Mám velkého fanouška ve svém idolu Fabienu Lefévrovi. Už žije v Americe, ale náš sport sleduje a on je jeden z těch, kdo dokázal přeskočit z kajaku na singl, a dokonce získat světový titul. Rady od něj jsou moc příjemné a jsem rád, že mi přejí i soupeři na singlu.
Pojedete tedy na kanoi i při Světovém poháru v Troji, nebo už se budete koncentrovat výhradně na kajak?
Už před mistrovstvím Evropy jsem byl rozhodnutý, že v rámci přípravy na olympiádu budu chtít dál trénovat i na singlu, protože mě posouvá dopředu. Kdybych jel na tak velké vodě, jako byla teď v Tacenu, před třemi lety, vůbec nemám šanci, ta silová příprava se tam propsala. Priorita je samozřejmě kajak, ale určitě si svěťák v Troji nenechám ujít na kanoi, zvlášť když jsem tu vloni vyhrál semifinále, a to je pořád jeden z nejsilnějších zážitků na singlu. Na obojím budu trénovat, i když se to vrátí do poměru 70:30, ale nechci singl vynechat. Mám radost, kam jsem se posunul za ty dva roky, že jsem se přiblížil i těm nejlepším, a doufám, že to bude pokračovat.
Kdyby se do Paříže nenominoval specialista na slalomkros, což by byl váš tréninkový kolega Vít Přindiš, tak byste ho mohl jet vy. Budete na něj trénovat?
Asi ne. I kdybych tomu dal ten měsíc dva, nebudu mít velkou šanci v Paříži uspět. Pořád se bojím kontaktu, to se asi nezmění. Nemám úplně důvod se do toho pouštět, jsem rád, že Lukáš (Rohan) má o něj zájem. Pokud si to Vítek vyjede, bude to super a klukům bych fandil. A kdybych měl příležitost jet já, hodně bych to zvažoval.
Do Paříže vyrážíte už v úterý, kolik času na olympijské trati strávíte?
Poměrně dlouho. Teď pět dnů, pak měsíc, a na závěr dva týdny v rámci olympiády, takže měsíc a půl.
Trať už bude teď ve finální podobě pro olympiádu?
Ano. Během mistrovství Evropy probíhala finální přestavba, je to předané mezinárodní federaci ICF, už nepodléhá místním organizátorům. Měnit se nebude, teď už budeme testovat trať, jaká bude na olympiádě.
Někteří rychlostní kanoisté plánuji bydlet během her mimo olympijskou vesnici. Vy podobný krok neplánujete?
Ne. Nemyslím, že to je dál od vesnice než na jiných olympiádách. V Riu jsme jezdili přibližně půl hodiny, v Tokiu taky 35 minut, teď to bude třeba 45. Ale když závodíte ve dvě odpoledne, jste možná radši, že zabijete čas. Navíc v rámci olympijských zón trvají rentgeny a prohlídky kratší dobu, než když budete muset projít přes všechny kontroly.