Hlavní obsah

Nejmladší česká šampionka se dočká pocty. Na tréninky chodila mezi tanky, vlastnímu hrobu se jen smála

Plaveckou legendou už bezesporu byla, však jako jediná Češka získala v bazénu zlato v Mexiku 1968. Navíc v šestnácti letech, žádného jiného tak mladého olympijského šampiona český sport nikdy neměl. Nyní se skokanka do vody Milena Duchková-Neveklovská stane sportovní legendou oficiálně. V rámci čtvrtečního vyhlášení Sportovce roku převezme Cenu Emila Zátopka.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Skokanka do vody Milena Duchková-Neveklovská vstoupí mezi české sportovní legendy.

Článek

Již více než čtyřicet let je s manželem doma v Kanadě, ale do rodné země se vrací, kdykoliv to jde. Zvlášť když k tomu má šampionka z her v Mexiku tak slavnostní důvod. „Teď sem létám často, jednou dvakrát za rok, kromě období covidu,“ vypráví drobná vitální dáma.

S Emilem Zátopkem, jehož cenu ve čtvrtek převezmete, jste se často potkávala.

Já si zařazení mezi legendy moc vážím, spoustě z nich nesahám ani po kolena. A na Emila vzpomínám často. Když jsem v šestnácti letech chodila na besedy, dělalo mi potíže ze sebe něco dostat. Na jedné jsem seděla mezi Emilem a Danou. On začal povídat, tak jsem byla ráda, že když tak řeknu dvě věty a on domluví vše ostatní. A najednou přese mě chodil papírek mezi Emilem a Danou, který jsem mu šoupala, a pak jsem koukla, že tam bylo napsáno: „Už přestaň mluvit.“ Ale pro mě to bylo velice výhodné, že jsem nemusela mluvit já. (úsměv)

Jak člověk v pouhých šestnácti letech vstřebává, že se stal olympijským vítězem?

Teď si toho vážím víc. Bylo to krásné, ale v šestnácti si myslíte, že to je samozřejmé. Říkáte si: „Vyhrála jsem, tak vyhraju i další.“ Ale později si uvědomíte, že to nebyl obyčejný závod.

Vyhrála jste ve stejný den, kdy Věra Čáslavská zvítězila v gymnastickém víceboji.

My bydlely ve stejném bytě. Odcházely jsme na své soutěže, popřály si, aby nám to dopadlo dobře, a pak jsme současně přišly zpět, když nám to oběma opravdu dobře dopadlo. Věra mě vzala pod svá křídla, byla o něco starší. Všechny gymnastky se ke mně chovaly hezky.

Už jen letět do Mexika musel být pro dívku vašeho věku zážitek.

Poprvé jsem byla v zámoří. Když jsme odlétali, byla jsem v týmu nejmladší a také nejmenší. Mám fotku s jedním basketbalistou, kterému jsem asi po pás. To jsem lidem často. (úsměv)

Foto: ČTK

Milena Duchková (uprostřed) vybojovala ve skocích z desetimetrové věže zlatou medaili na olympiádě v roce 1968 v Mexiku.

Olympiáda se konala krátce po sovětské invazi, o klidné přípravě se mluvit nedalo.

Byl to hodně náročný rok. Na jaře jsem si zlomila rameno, šest týdnů měla ruku na konstrukci a ztratila asi tři měsíce, kdy jsem nemohla skákat. Chvíli jsem trénovala a přišly srpnové události… Bydlela jsem v Černošicích, první dva týdny vůbec nejezdily vlaky. Pak začaly, tak jsem dojela na Smíchov a chodila do Podolí mezi tanky, což se mi moc nelíbilo. Před odletem nás pozvali západní Němci na soustředění, tak jsme mohli trénovat tam, a tři týdny před hrami jsme letěli do Mexika.

Startovala jste ještě na dvou olympiádách. V Mnichově rovněž na desetimetrové věži jste byla stříbrná, v Montrealu jste nepostoupila z kvalifikace.

V Mnichově jsem byla druhá, tam jsem zklamala, tak mě poslali domů hned druhý den… Měsíc před Montrealem jsem měla vyhozené rameno a přinutili mě skákat z věže, což s tím není jednoduché. Nebylo to mé rozhodnutí, ale už je to dávno.

Po kariéře jste zamířila do Kanady, nejprve se souhlasem tehdejšího režimu, ale pak jste se rozhodla zůstat.

Dostala jsem na rok smlouvu, že budu trénovat kanadské družstvo. Ale měla jsem myšlenky, že nechci vychovávat své děti, jako nás museli naši. Co ve škole můžu říct a co nesmím…

Zůstala jste v kontaktu se svými blízkými?

Rodiče zemřeli, než jsem odešla, měla jsem tu sestru a bratra. Jednou jsme se sešli v Maďarsku, jednou v Jugoslávii, od roku 1989 se vídáme často. Vždy jsem byla ve spojení se skokany, přáteli a rodinou. A když jsem se po dvaceti letech mohla vrátit, abych se sešla s kamarády a spolužáky, bylo to, jako bychom se neviděli týden.

Komunistický režim váš odchod těžko skousával. Koluje dokonce legenda, že ve filmovém týdeníku natočili váš údajný hrob na Olšanech…

Někdy před dvaceti lety se mě jeden novinář ptal, co na to říkám. Já to nevěděla, tak jsem se musela smát. Ani mě to nerozčílilo, spíš jsem si říkala, co by si ještě vymysleli. Na Olšanech jsem byla, ale hrob jsem tam nenašla. (úsměv)

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Milena Duchková-Neveklovská přiletěla do Česka kvůli slavnostnímu vyhlášení Sportovce roku, během něhož bude oceněna.

Olympijské medaile jste si vzala s sebou do Kanady?

Mám je ve Vancouveru. Povedlo se je převézt ještě před rokem 1989, kdy nás navštívili manželovi rodiče a přivezli je.

V Kanadě jste musela znovu vystudovat stomatologii, československý diplom vám neuznali. Je i to důkaz vaší odhodlanosti? Jako když vás trenérka Čermáková nechtěla jako osmileté děvče vzít do skupiny mezi starší, než jste ji uprosila?

Jinak to nejde. Když něco chcete, musíte si za tím jít. I když dětem se to možná někdy nelíbí.

Pořád chodíte do své zubní ordinace pracovat?

Už jsem ji prodala, ale dál chodím jeden den v týdnu. Jinak mám šest vnoučat, tak většinu času trávím s nimi. A sportuju, snažím se hrát tenis… I když spíš běhám po kurtu s raketou a snažím se dostat míček na druhou stranu, na míčové hry jsem nikdy nebyla nadaná.

Také jste lyžovala, před pár lety jste si zaběhla svůj první půlmaraton…

A zůstala u něj. Dcera chtěla běžet maraton, když jí bylo čtyřicet, v Disney Worldu. Jeli jsme všichni s ní, tak jsem s druhou dcerou běžela půlmaraton. Já nikdy neběhala a už to znovu běžet nemusím, ale dala jsem si podmínku, že musím běžet celý závod, žádné chození. A to se povedlo, sice čím dál pomaleji, ale pořád to byl běh. A lyžovat chodíme do Whistleru, mám tam permanentku, vnoučata to mají ještě levně, tak jezdíme společně.

Kdy jste si naposledy skočila do vody?

Skoky se dají dělat buď pořádně, nebo vůbec. Netroufla bych si skočit z desítky po hlavě, to by mi asi upadla ramena, jak nejsou zvyklá. Po nohou z nižšího asi kdykoliv, ale kdyby mě viděli, asi by si říkali, co stará bába dělá. (směje se) Asi před dvaceti lety jsem si šla jen zapérovat na prkno a druhý den jsem se probudila a cítila se, jako by mě přejel autobus. Všechno mě bolelo, i když pořád něco dělám. Teď spíš učím vnučky skočit do vody po hlavě.

Vydá se některé z vnoučat ve vašich stopách?

Nejstarším je osm let, jsou ještě malá. Jedna dělá roztleskávačku, další baví gymnastika, plavání, bruslení… Uvidíme, je pravda, že když mě máma přivedla na skoky do Tyršova domu k jednometrovému prknu, taky netušila, jak to dopadne. A říkala, že kdyby to věděla, tak by mě tam nevzala. (úsměv)

Vy sama jste někdy zalitovala?

Myslím, že ne. Někdy se mi nechtělo, trenérka se třeba rozčilovala, ale vždy jen krátkodobě.

Jaká byla vaše slavná trenérka Marie Čermáková? Přísná, přátelská?

Přísná byla, to tedy jo. Nedovolila jsem si nepřijít na trénink, to neexistovalo. Ale to bylo v pořádku, lidi jsou v zásadě líní, někdy je třeba je trochu postrčit. Nikdy to nebylo za hranou. Cestovaly jsme spolu většinou samy dvě, náš vztah se vyvinul v přátelství, zůstaly jsme ve styku. Když měla devadesátiny, dorazilo nás hodně i z ciziny popřát. Krátce poté zemřela, bohužel jsem v covidu nemohla přijet, jen přečetli na pohřbu moji řeč.

České skoky do vody i kvůli nedostatku infrastruktury na čas prakticky vymřely. Teď ale získala juniorský světový bronz Tereza Jelínková.

Po mně závodila Heidi Bártová Grecká, s níž hodně kamarádím, a pak začala trénovat. Tak mi o Tereze říkala už před dvěma lety, že je nadějí. Jsem hrozně ráda, že se někdo našel, je to vynikající úspěch skončit třetí jen za dvěma Číňankami.