Hlavní obsah

Jako nekonečné soustředění. Český talent se srovnává s americkým drilem

Ještě jako teenager se plavec Miroslav Knedla ukázal na pařížské olympiádě. A vůbec ne zle, však na znakové stovce skončil dvanáctý. Z Francie už se ale natrvalo domů do Zlína nevracel, vyrazil studovat do USA na Indiana University. Jak zatím značně odlišná příprava plaveckému talentu svědčí?

Foto: Ueslei Marcelino, Reuters

Miroslav Knedla na olympijských hrách v Paříži

Článek

Něco naznačí už světový šampionát v krátkém bazénu, který budapešťská Duna Arena hostí příští týden. „Věřím, že by mohl být jedním z finalistů. Ale neupínala bych se k tomu, že by měl být hned vidět výsledek, ta změna je obrovská,“ tlumí očekávání trenérka Petra Škábová, která bude mít reprezentaci na starosti.

S Knedlou je v kontaktu každý měsíc. „Když jsme spolu mluvili v říjnu, říkal, že si připadá jako na nonstop soustředění,“ říká trenérka. „Maká, je v režimu, kdy nemůže cuknout doleva doprava, ale je v dobrém blázen, který se dokáže vymáčknout,“ vypráví Škábová.

Knedla byl juniorským mistrem světa i Evropy, výjimečným znakařským talentem. Není divu, že nabídek z amerických univerzit dostal tolik, že by je na prstech jedné ruky nespočítal. Po zvážení sportovních i akademických kvalit zvolil barvy Hoosiers, jak se říká sportovcům z univerzity v Indianě.

Začátky byla náročné, což ostatně čekal. „Bylo třeba se přizpůsobit systému, novým trenérům i kamarádům v týmu. Nejtěžší tréninky byly na začátku, kdy jsme měli pětitýdenní kondiční přípravu. Začali jsme zlehka, pak to bylo těžší a těžší, až jsem si říkal, jestli to zvládnu. Ale povedlo se,“ oddechl si.

„Pracovali jsme hodně na mé polohovce, obrátkách a odrazech, kde jsem docela ztrácel, zlepšil jsem se v práci pod vodou i v prsou,“ vypočítává. Každý trénink má jinou podobu, hodně se pracuje s dechem pod vodou, zařazuje se plavání s monoploutví. Zvyknout si na americké míry a počítat distance v yardech namísto metrů už byl jen detail.

Přípravu má na povel zkušený kouč Ray Looze, jenž na univerzitě v Indianě působí už přes dvacet let. Jenže zatímco ve Zlíně měl na Knedlu kouč Kasálek čas vždy, když bylo třeba, v Americe se o Looze dělí s řadou dalších plavců.

„Potkáme se na trénincích asi čtyřikrát týdně, jak je tu dost lidí, ze začátku mi přišlo, že na mě nemá tolik času, jak by si mohl někdo myslet. Ale občas po tréninku spolu pracujeme na startech z bloků, které jsem neměl dobré,“ popisuje.

Americký univerzitní sport je hodně založen na týmovosti, a tak příprava směřuje k šampionátu NCAA. „Každý týden nám trenér vysvětluje, kde v přípravě jsme, na čem je třeba zapracovat, snaží se nás motivovat. S týmem zatím šampionát nevyhrál, tak mu na tom hodně záleží a letos je šance i proti velikánům z Texasu či Kalifornie největší,“ věří Knedla.

Do Budapešti na šampionát v krátkém bazénu dorazí rovnou z Indiany, čekají ho starty na 50 a 100 metrů znak, 100 m polohově a ve štafetě 4×200 m volně s Jakubem Bursou, Janem Čejkou a Ondřejem Gemovem, jenž by už po nemoci měl být fit.

„Těžko říct, jestli budu ještě unavený, nebo mi to sedne. Byl bych strašně spokojený, kdybych se přiblížil osobním rekordům z loňska, ale jak v Americe plaveme v 25yardovém bazénu, neměl jsem tolik srovnání,“ dodává Knedla.