Článek
Naposledy se 32letá plavkyně do Vltavy ponořila v pondělí v poledne v Davli a závěrečnou 22 kilometrů dlouhou trať absolvovala za čtyři hodiny a 55 minut. Jiří Ondruš ze servisního týmu prohlásil, že poslední etapa se již obešla bez komplikací. V předchozích dnech ale taková spokojenost nebyla pravidlem.
Čtvrtá etapa začala v pátek s bezmála čtyřhodinovým zpožděním, protože velký odtok z kamýcké přehrady ochladil vodu na pouhých sedm stupňů Celsia. Podobný zážitek si Hlaváčová zopakovala o den později. V desetikilometrovém úseku mezi přehradami Slapy a Štěchovice ji čekala voda jen o málo teplejší, devítistupňová. I zde musela Hlaváčová obléci neopren.
"Sehnali jsme Yvettě dokonce rukavice a boty, protože včera měla úplně promodralé ruce a nohy," řekl v sobotu jeden z členů doprovodného týmu. V jiných částech řeky teplota vody šplhala přes 20 stupňů. Obě kritické etapy nakonec dokončila bez následků.
Blatný: běžný ostřejší trénink dálkového plavce
Názory na hodnotu výkonu Hlaváčové nejsou vždy jednoznačné. "Nechápu, v čem je ten rekord, a jako vždy se mi jeví z její strany poněkud nadšené prohlášení, že tím aspiruje na zápis do Guinnessovy knihy rekordů," řekl ČTK dvaačtyřicetiletý český plavec Richard Blatný, který je stejně jako Hlaváčová jedním z přemožitelé kanálu La Manche. "Týdenní plavba s denní dávkou okolo dvaceti kilometrů je běžným ostřejším tréninkem dálkového plavce," dodal Blatný, který v roce srpnu 2005 ve Vltavě uplaval na jeden zátah trasu mezi Slapy a Mělníkem. Na zdolání 82 kilometrů i s přestávkami potřeboval 29 hodin.
Absolutním rekordmanem na Vltavě je třiapadesátiletý Slovinec Martin Strel, který v červnu 2005 uplaval během týdne 365 kilometrů dlouhý úsek mezi Lipnem a Mělníkem. O regulérnosti Strelova výkonu výkonu ale panují určité pochybnosti, podle některých zdrojů při plavbě používal ploutve a neváhal se kus cesty svézt i na laně za lodí.