Článek
Do Japonska se moc těší. „Hlavně na jídlo. Miluju totiž ramen," prozradil Franta zálibu v tradiční nudlové polévce. Líbí se mu rovněž asijská mentalita. „Fanoušci jsou velkorysí, fandí všem," ocenil.
Na svém jediném světovém šampionátu byl v roce 2019 v Jižní Koreji. „Vzpomínám na to velmi dobře, zaplaval jsem si tam osobák na stovce. Snad se znovu v asijském prostředí zadaří," doufá Franta.
Před zmiňovaným mistrovstvím se připravoval právě v Japonsku. A v paměti mu utkvěl zejména střet s tamními futuristickými záchody. „Absolutně jsem netušil, co mačkat. Stál jsem nad mísou, koukal jsem na čudlíky. Jeden jsem náhodně zmáčknul, vyjela hadička a spláchla mě. To byl teda zážitek," smál se.
Na tiskové konferenci před odletem byl jeden ze tří elitních českých znakařů v dobré náladě. Delší dobu soupeří s Janem Čejkou. „Jsme obrovští kamarádi, ale i konkurenti. Ve vodě bychom ze sebe servali kůži," líčil Franta. Teď se do party přidává i teprve 17letý Miroslav Knedla, dvojnásobný juniorský mistr Evropy z Bělehradu z minulého týdne.
„No štve mě to, nějaký mlaďoch nás tady prohání," vtipkoval plavec. „Ale na druhou stranu jsem rád, aspoň neusnu na vavřínech. Můžeme se poprat mezi sebou i na domácích závodech," liboval si vzrůstající konkurenci.
Proč Česko má v současnosti zrovna tolik kvalitních závodníků ve znaku, si vysvětlit nedokázal. „Takové je zrovna období. Litevci měli v jednu dobu neuvěřitelné prsaře, my třeba kraulaře. Asi to není stylem českých trenérů. Prostě jsme se zrovna takhle urodili," usmál se.
Sám se pro znak rozhodl v 11 letech. „Je to jediná věc, která mi jde," culil se. „Do té doby jsem plaval skoro všechno, ale v tomhle roce mě na mistrovství republiky porazil dlouholetý kamarád Marek Osina. A tak jsem si řekl, že už nechci, aby mě ve znaku někdo překonal," vysvětloval své důvody, proč si zvolil tuto disciplínu.