Článek
Navenek nebyla česká bilance oslnivá. V olympijských disciplínách bez medaile a s jedinou lodí ve finále A, tedy totožná bilance jako na posledních olympijských hrách v Tokiu i na mistrovství Evropy v Mnichově. To fanoušky zvyklé na medailové zisky Václava Chalupy, Mirky Topinkové-Knapkové či právě Synka příliš nadchnout nemůže.
Jenže v minulosti stálo české veslování na individualitách, a tak trojnásobného olympijského medailistu těšilo, že v kontaktu se špičkou je víc posádek. „Kdyby Lenka Antošová skončila o příčku výše, kvalifikovali bychom čtyři lodě na olympiádu, což je úplně úžasné a dlouho to tu nebylo. Do Tokia jsem se přímo kvalifikoval jen já a dvojskif holek,“ připomíná Synek.
Pokud by čeští veslaři zopakovali stejné výsledky za rok v Bělehradě, mohly by si do Paříže chystat lodě dvojskif lehkých vah Jiří Šimánek, Miroslav Vraštil (v Račicích 5.), dvojka bez kormidelníka Pavlína Flamíková, Radka Novotníková (7.) i dvojskif Jakub Podrazil, Jan Cincibuch (10.). Skifařka Lenka Antošová skončila jedenáctá.
A podle Synka je kvarteto olympijských postupů za rok reálným cílem při budování nové generace českých veslařů. „Průměrný věk olympijského vítěze je třicet let a náš tým má v průměru 23 let,“ upozorňuje. Některé posádky ale také končily s odstupem na chvostu svých jízd…
„Vidí, kam se musí posunout, pokud chtějí jezdit o olympiádu. Že to není zadarmo a nikdo na ně nepočká. Je to brutální konfrontace s realitou, ale může je motivovat. A pokud je nemotivuje, tak stejně ve sportu nic nedokážou,“ tvrdí Synek.
„Nepokulháváme v tom, že bychom je museli učit veslovat, ale trochu v té fyzické výkonnosti. Tam určitě prostor je a je to na nich,“ vyzývá své následovníky.