Článek
„Soustředili jsme se na to, jak používají dechový objem, kolik vzduchu do sebe nadechnou na jeden nádech, co se děje s mechanikou dechu při záběrech," vysvětluje sportovní fyziolog Vojtěch Hačecký z Centra sportovní medicíny Praha.
„Je zajímavé vidět výsledky přímo z tréninku na naší trati, protože kanál si do laboratoře nevezmeme. Tam je to na strojích, kde pádlujeme jenom rovně, voda tam necáká a člověk může dýchat v klidu, pravidelně. Tady je celá řada aspektů," pochvaluje si test Jiří Prskavec.
Oba kajakáři, kteří už mají účast na olympijských hrách v příštím roce jistou, věří, že díky tomu jejich výkony ještě porostou. „Dech je hrozně důležitý. Teď jsem se třeba naučila před závody rozdýchávat a moc mi to pomohlo. Když si na dýchání budu dávat pozor i při závodech, v nějaký úsecích, tak by mě to mohlo posunout ještě dál," věří Kateřina Kudějová.
K úspěchu v Tokiu 2021 mohou oběma vodním slalomářům pomoct centrální servisní služby Českého olympijského výboru. Právě v jejich rámci mohli takové zátěžové testy přímo na vodě podstoupit.
"Vždycky jsem tvrdil, že na vodě moc dejchat nemůžeme, protože nám neustále cáká voda do pusy, ale kluci říkali, že to určitě jde. Že v nějakých chvílích se člověk může víc nadechnout, a když se na tom pracuje, tak se to zlepší," doplňuje Prskavec.
„Je to ale něco, co je třeba velice pečlivě natrénovat. U obou máme k dispozici specifický tréninkový program, který se jmenuje funkční respirační trénink. Během následujících několika měsíců budou mít první fázi a potom na jaře druhou, tak aby byli připraveni na Tokio," říká vedoucí lékař Centra sportovní medicíny Jiří Dostal.