Článek
Travnatý grandslam je považován za ten nejprestižnější ze všech. Pravidelně jej navštěvují členové britské královské rodiny, je na něm předepsaný povinný dress code a vůbec se pojí s mnoha různými tradicemi. Jenže letos došlo k mnoha změnám, které se u fanoušků shledávají s nepochopením.
Nejprve pořadatelé rozhodli, že na tabuli vítězů už ženy nebudou označeny titulem „paní" a „slečna" a příjmením, zatímco muži byli označováni vždy jen jménem. All England Club změnu tradice, která trvala téměř 140 let, odůvodnil cílem modernizovat turnaj. Rozhodčí ženy jako slečny a paní neoslovují už od roku 2019.
This year's Wimbledon honour board for the women's competition will be different. They've chosen to omit "Miss" and "Mrs.," and instead address the platers by their first and last names. The All England Club decided to make the required changes. #trending #wimbeldon #FeminaIndia pic.twitter.com/mfi8iSYTC6
— Femina (@FeminaIndia) May 30, 2022
Další změnou je to, že vdané vítězky se budou zapisovat rodným, nikoli vyvdaným jménem manžela, jak tomu bylo například v roce 1981 u Chris Evertové, která byla zapsána jako vítězka pod jménem „J.M. Lloydová".
🎾 Gender-neutral lavatories have been introduced at Wimbledon for the first time in the tournament's 145-year history https://t.co/QkAIBsXMWC
— The Telegraph (@Telegraph) June 28, 2022
A přišla i další změna, která by měla vést k větší politické korektnosti. Wimbledon v areálu otevřel toalety, kam mohou genderově neutrální osoby. „Toaleta u brány 1D, která má genderově neutrální značku, byla součástí stavby logistického centra v roce 2020," uvedl mluvčí All England Clubu.
„Tohle je pro mě velmi nepříjemné. Wimbledon je o tradici, nemusí se řídit každým módním výstřelkem," řekla jedna z fanynek. Ani dalším se změna nezamlouvá. Jedna žena popsala, že byla pohoršena, když otevřela dveře a viděla močícího muže, který si nezavřel dveře v kabince. Jiní jsou naopak pro. „Tak tam nelezte, když vám to vadí," mají jasno.