Obhájce Alcaraz na úvod Wimbledonu vyřadil kvalifikanta

Obhájce titulu Carlos Alcaraz vstoupil do Wimbledonu výhrou 7:6, 7:5, 6:2 nad soupeřem z kvalifikace Markem Lajalem. Jednadvacetiletý španělský tenista s estonským vyzyvatelem bojoval téměř dvě a půl hodiny a v prvních dvou setech musel dohánět ztrátu podání, ale nakonec z pozice třetího nasazeného hráče roli favorita potvrdil.

Sestřih zápasu Alcaraz - Lajal Video: sntv

„Trochu mě překvapil a jsem za první letošní vítězství na zdejším centrkurtu rád. Ještě pořád jsem nervózní, když tu hraju,“ řekl Alcaraz na dvorci.

Tři týdny po triumfu na French Open měl se soupeřem z třetí stovky žebříčku hlavně v prvních dvou setech práci. V první sadě ztratil servis za stavu 2:2, ale soupeře hned o výhodu připravil. Na další brejkboly už nedošlo a tie-break vyhrál Alcaraz 7:3. Druhý set ale nezačal dobře, prohrával 0:2, ale znovu se mu povedl okamžitý návrat do zápasu, za stavu 5:5 vzal Lajalovi podání opět a sám pak uhrál čistou hru.

Třetí set se už hrál podle not bývalé světové jedničky. Alcaraz začal ziskem soupeřova podání, později přidal další brejk a vedl 5:1. Při Estoncově servisu ještě neproměnil mečbol, při vlastním podání hned ten další ano.

Nezaváhal ani první hráč světa a vítěz Australian Open Jannik Sinner z Itálie, byť proti německému protivníkovi Yannicku Hanfmannovi vypadl na chvíli z role. Ve třetím setu prohrával 0:4 a navzdory zisku brejku už se do něj nevrátil, přesto nakonec slavil postup po vítězství 6:3, 6:4, 3:6 a 6:3. Naproti tomu bez ztráty sady zvládl první zápas loňský semifinalista Daniil Medveděv z Ruska. Pátý nasazený hráč porazil 6:3, 6:4, 6:2 Američana Aleksandara Kovacevice.

V ženském pavouku obstála světová dvojka Coco Gauffová, jež v americkém duelu smetla Caroline Dolehideovou 6:1, 6:2. Prvním větším překvapením je vyřazení osmé nasazené Číňanky Čeng Čchin-wen, kterou porazila hráčka z druhé stovky žebříčku a úspěšná kvalifikantka Lulu Sunová po obratu 4:6, 6:2, 6:4.

Po pětileté absenci slavila vítězný návrat do All England Clubu bývalá světová jednička Naomi Ósakaová. Japonská držitelka divoké karty zdolala francouzskou soupeřku Diane Parryovou po divokém průběhu 6:1, 1:6, 6:4. Ósakaová se letos vrátila na kurty po patnáctiměsíční mateřské pauze a postupem vyrovnala své letošní maximum na grandslamech z French Open. Ve Wimbledonu, kde došla nejdál do třetího kola, vyhrála čtyřnásobná grandslamová šampionka zápas poprvé po šesti letech.

„Přála bych si říct, že jsem si zápas po celou dobu užívala. Srdce mi tlouklo jako o závod,“ řekla Ósakaová.

Berrettini (It.) - Fucsovics (Maď.) 7:6 (7:3), 6:2, 3:6, 6:1
Muller - Gaston (oba Fr.) 6:4, 7:6 (7:2), 7:6 (7:5)
Altmaier (Něm.) - Fery (Brit.) 4:6, 7:6 (8:6), 1:6, 6:3, 6:1
Harris (JAR) - Michelsen (USA) 3:6, 4:6, 7:6 (7:5), 6:2, 7:6 (11:9)
Humbert (16-Fr.) - Ševčenko (Rus.) 6:1, 4:6, 7:6 (7:2), 6:7 (3:7), 6:1
Van de Zandschulp (Niz.) - Broady (Brit.) 6:2, 4:6, 6:3, 6:2
Paul (12-USA) - Martínez (Šp.) 6:2, 6:1, 4:6, 6:3
Griekspoor (27-Niz.) - Galán (Kol.) 7:6 (7:3), 6:3, 6:4
Sonego (It.) - Navone (31-Arg.) 6:4, 7:6 (7:2), 6:4
Bautista (Šp.) - Marterer (Něm.) 6:3, 6:1, 6:4
Vukic (Austr.) - Ofner (Rak.) 6:7 (9:11), 6:4, 6:4, 3:6, 7:6 (10:8)
Cazaux (Fr.) - Bergs (Belg.) 6:1, 6:4, 6:7 (2:7), 6:7 (4:7), 7:6 (10:8)
Virtanen (Fin.) - Purcell (Austr.) 6:3, 6:2, 6:2
Sinner (1-It.) - Hanfmann (Něm.) 6:3, 6:4, 3:6, 6:3.
Kecmanovič (Srb.) - Nagal (Indie) 6:2, 3:6, 6:3, 6:4.
Ženy:
Sakkariová (9-Řec.) - Kesslerová (USA) 6:3, 6:1
Pavljučenkovová (25-Rus.) - Townsendová (USA) 7:6 (7:4), 6:1
Jastremská (28-Ukr.) - Podoroská (Arg.) 6:1, 7:6 (7:1)
Mertensová (Belg.) - Hibinová (Jap.) 2:6, 6:2, 6:4
Keysová (12-USA) - Trevisanová (It.) 6:4, 7:6 (7:4)
Andreescuová (Kan.) - Cristianová (Rum.) 6:4, 6:2
  6 : 3, 6 : 3, 4 : 6, 1 : 6, 5 : 4 Goffin - Macháč 6 : 3, 6 : 3, 4 : 6, 1 : 6, 5 : 4 probíhá Živě

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale, které se hraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024, se posunulo do vyřazovací fáze. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila.