Článek
„Vzhledem k takto neoprávněné a bezprecedentní vojenské agresi by bylo neakceptovatelné, aby ruský režim mohl získat jakékoliv benefity z účasti ruských či běloruských hráčů na turnaji. Uvědomujeme si, že to je tvrdý trest, a mrzí nás, že hráči a hráčky budou trpět kvůli krokům lídrů ruského režimu," vysvětluje wimbledonský klub v prohlášení důvody pro své rozhodnutí.
Naráží přitom na fakt, že vládnoucí kliky v obou zemích často využívají sportovce k vlastní propagandě. Účast ve Wimbledonu byla naposledy zakázána po druhé světové válce tenistům z Německa a Japonska.
Statement regarding Russian and Belarusian individuals at The Championships 2022.
— Wimbledon (@Wimbledon) April 20, 2022
V All England Clubu se nepředstaví třeba také Anastasia Pavljučenkovová, která už dříve volala po ukončení války. Dále pak Victoria Azarenková, Andrej Rubljov či Karen Chačanov. Tenis jako jeden z mála sportů stále umožňuje Rusům a Bělorusům (s výjimkou týmových soutěží) účast na mezinárodních turnajích. Byť ne pod vlajkami jejich států.
Organizátoři jednotlivých turnajů jim zakázat účast nemohou. Grandslamy ale mají v tomto výjimku, protože jsou na mezinárodní federaci a profesionálních okruzích nezávislé. Roland Garros se například zatím k zákazu startu nepřipojilo.
Proti rozhodnutí Wimbledonu už se ozval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Rusko je silná tenisová velmoc a našim reprezentantům patří přední příčky na žebříčku, takže tímto rozhodnutím bude trpět turnaj samotný. Je neakceptovatelné dělat ze sportovců znovu rukojmí určitých politických předsudků, intrik a nepřátelských akcí vůči naší zemi," cituje Peskova BBC.