Šok! Alcaraz na US Open překvapivě končí. Sinner kraloval a je ve třetím kole

Nejvýše nasazený tenista Jannik Sinner z Itálie postoupil do třetího kola US Open. Na newyorském betonu dnes bez větších potíží porazil Američana Alexe Michelsena 6:4, 6:0, 6:2. S dvacetiletým soupeřem se utkal v srpnu už podruhé, ani před dvěma týdny v Cincinnati s ním neztratil set. Hladký postup slavila i světová jednička Iga Šwiateková, která ztratila ve druhém kole jediný game. Polská tenistka porazila Japonku Enu Šibaharaovou 6:0, 6:1. To třetí hráč světa Carlos Alcaraz dohrál na US Open nečekaně už ve 2. kole. Předloňský šampion nestačil na Botica van de Zandschulpa z Nizozemska, kterému podlehl poměrem 1:6, 5:7, 4:6.

Zklamaný španělský tenista Carlos Alcaraz se loučí s diváky na US Open již po druhém kole.

Zranění dnes na kurt nepustilo čtvrtou nasazenou Jelenu Rybakinovou z Kazachstánu. Wimbledonská vítězka z roku 2022 z turnaje odstoupila. Francouzka Jessika Ponchetová, která v New Yorku v hlavní soutěži hraje poprvé, tak prošla bez boje do 3. kola.

„Nechtěla jsem končit poslední grandslam sezony takhle, ale musím poslouchat své tělo,“ vzkázala v prohlášení Rybakinová, jež neprožívá šťastné období. Od semifinále Wimbledonu, v němž podlehla pozdější šampionce Barboře Krejčíkové, se kvůli nemoci odhlásila z dvouhry i smíšené čtyřhry olympijského turnaje, na generálce před US Open v Cincinnati prohrála svůj první zápas a navíc ukončila spolupráci s dlouholetým trenérem.

Iga Šwiateková ztratila jediný game.

Sinner se stejně jako v prvním kole s jiným domácím hráčem Mackenziem McDonaldem rozjížděl pomaleji. Dvakrát přišel o servis, po třetím brejku však úvodní sadu přece jen vybojoval pro sebe.

Pak už letošní vítěz Australian Open, jehož koncentraci před posledním grandslamem roku poznamenalo zveřejnění březnové dopingové kauzy, na dvorci jasně dominoval. První hráč světového žebříčku vyhrál sedmý zápas za sebou.

Šwiateková po vydřené úvodní výhře proti Kamille Rachimovové tentokrát předvedla suverénní představení. V prvním setu nadělila zkušené japonské deblistce, která ale aktuálně figuruje v žebříčku dvouhry až na 217. místě, za 23 minut kanára. Na elitním okruhu vyhrála set 6:0 už poosmašedesáté v kariéře.

Šibaharaová získala první game až ve druhé hře druhého setu, kdy vyrovnala na 1:1 a vysloužila si bouřlivé ovace publika. Další zdržení už ale šampionka US Open z roku 2022 nepřipustila.

Sedmý nasazený Polák Hubert Hurkacz prohrál s Australanem Jordanem Thompsonem 6:7, 1:6, 5:7 a na US Open se ani na sedmý pokus nedostal do třetího kola.

Překvapivý Alcarazův konec

Vítěz letošního Roland Garros a Wimbledonu Alcaraz prohrál na grandslamech po 15 zápasech. Jednadvacetiletý Španěl zaznamenal na turnajích „velké čtyřky“ nejhorší výsledek od Wimbledonu 2021, kdy vypadl rovněž ve 2. kole. V utkání se 74. hráčem světa Van de Zandschulpem přišel šestkrát o servis, soupeři ho sebral jen dvakrát. Doplatil také na 27 nevynucených chyb.

„Bojoval jsem sám se sebou. V tenise musíte být během zápasu nastavený tak, že hrajete proti někomu, kdo chce to samé, co vy, a sice vyhrát. Musíte být klidný, jak to jen jde, a snažit se dělat správné věci. Dnes jsem ale bojoval proti soupeři a v hlavě jsem bojoval i sám se sebou. Byla tam spousta emocí, které jsem nedokázal dostat pod kontrolu,“ řekl Alcaraz.

Osmadvacetiletý Van de Zandschulp porazil Alcaraze poprvé v kariéře a upravil bilanci vzájemných zápasů na 1:2. Do 3. kola US Open se dostal podruhé, nejlépe si ve Flushing Meadows vedl před třemi lety, kdy si tam zahrál ve čtvrtfinále. „Musím říct, že mi po tomto duelu došla slova. Byl to pro mě neuvěřitelný večer,“ řekl v rozhovoru na kurtu Van de Zandschulp.

Van de Zandschulp se stal také prvním Nizozemcem od roku 1996, který na grandslamu porazil hráče ze světové trojky. Naposledy se to povedlo před 28 lety Richardu Krajicekovi, který ve čtvrtfinále Wimbledonu zdolal Američana Petea Samprase.

Stříbrný medailista z olympijských her v Paříži Alcaraz zaznamenal nejhorší výsledek na US Open v kariéře a nenavázal na triumf z 1. kola, kdy porazil Australana Li Tua. V zápase s Van de Zandschulpem se nedokázal ani jednou dostat do vedení s brejkem.

Nizozemský tenista Botic van De Zandschlup se raduje z výhry nad Alcarazem.

Alcaraz v utkání přišel hned o svůj první servis a úvodní sadu prohrál za 31 minut. Také ve druhé sadě doháněl Španěl brzy manko brejku. Podařilo se mu srovnat na 2:2, v jedenácté hře ale znovu o servis přišel a Van de Zanschulp získal i druhý set.

Před začátkem třetí sady Alcaraz opustil na chvíli kurt, ani krátká přestávka mu ale nepomohla. Po ztrátě servisu v pátém gamu sice ještě srovnal. Poté, co ale přišel o podání i v deváté hře, Van de Zandschulp zakončil následně duel čistou hrou. Nizozemec se v dalším kole utká s turnajovou pětadvacítkou Britem Jackem Draperem.