Menšík na US Open smetl favorita! Postupují i Muchová a Macháč, Brenda Fruhvirtová skrečovala

Závěrečný grandslam sezony US Open má dnes na programu další porci zápasů úvodního kola. V areálu Flushing Meadows v New Yorku je v akci hned sedm českých tenistů. Jakub Menšík na úvod turnaje smetl favorizovanou světovou devatenáctku Felix Augera-Aliassimea 6:3, 6:4, 6:2. Hladký postup přes někdejšího hráč Top 10 Fabia Fogniniho si zajistil i Tomáš Macháč (7:5, 6:1, 6:3). Dál jde také loňská semifinalistka Karolína Muchová, která porazila domácí Katie Volynetsovou 6:3, 7:5.  Skončila naopak Brenda Fruhvirtová, která duel proti Američance Varvaře Lepchenkové vzdala za stavu 1:2 v prvním setu kvůli zdravotním potížím.

Osmnáctiletý tenista Jakub Menšík porazil na US Open nasazenou devatenáctku Félixe Augera-Aliassimea

Menšík, který v neděli oslaví 19. narozeniny, prošel přes úvodní fázi US Open podruhé za sebou. Vloni se probojoval do 3. kola. Semifinalistu turnaje z roku 2021 Augera-Aliassimea porazil za dvě hodiny a čtyři minuty, sebral mu šestkrát servis, sám o něj přišel jen jednou. Udělal jen 15 nevynucených chyb, Kanaďan jich měl 35. Prostějovský rodák narazí v dalším kole na Australana Tristana Schoolkatea.

O jediný servis v utkání přišel Menšík hned v úvodním gamu, poté ale soupeře třikrát brejkl a ujal se vedení. Ve druhém setu rozhodl český tenista díky brejku v 10. gamu. Ve třetí sadě utekl brzy do vedení 3:0 a duel dotáhl k postupu.

Macháč je v žebříčku o 32 míst výš než sedmatřicetiletý Fognini a pozici favorita potvrdil. Zaváhal jen v úvodním setu, kdy nechal zkušeného Itala zlikvidovat ztrátu tří her, nakonec ale zvítězil 7:5. Pak už měl zápas pod kontrolou. Proměnil šest ze sedmi brejkbolů, Fogninimu jich naopak šest ze sedmi odvrátil. V druhém kole může narazit na Sebastiana Kordu.

Muchová, která po loňském semifinálovém výpadku s pozdější šampionkou Coco Gauffovou nehrála takřka deset měsíců kvůli zraněnému zápěstí, postoupila do 2. kola posledního grandslamu sezony popáté v kariéře. Sedmapadesátou hráčku světa Volynetsovou přehrála v počtu vítězných míčů 30:6. Nemuselo ji mrzet ani 35 nevynucených chyb.

Svěřenkyně trenéra Emila Miškeho získala první set díky brejku ve čtvrté hře. Za stavu 4:1 se také blýskla povedeným úderem v běhu za zády. Volynetsová si před začátkem druhého setu vzala pauzu na ošetření a nechala si obvázat levé stehno.

Muchová sice ztratila vedení 3:1 a přišla třikrát o servis, soupeřku ale vždy ihned „brejkla“ zpět a ve 12. gamu zakončila utkání druhým využitým mečbolem. V dalším kole se utká s čtyřnásobnou grandslamovou vítězkou Japonkou Naomi Ósakaovou

Dvaadvacetiletá Volynetsová vypadla na grandslamu potřetí za sebou s českou hráčkou. Ve Wimbledonu prohrála ve 2. kole s pozdější šampionkou Barborou Krejčíkovou, na Roland Garros nestačila ve stejné fázi na Markétu Vondroušovou.