Obrovská senzace na US Open! Djokovič dohrál

Srbský tenista Novak Djokovič pátý titul na tenisovém US Open a rekordní pětadvacátý na grandslamech nezíská. Úřadující šampion prohrál dnes ve 3. kole s Australanem Alexeiem Popyrinem za tři hodiny a dvacet minut 4:6, 4:6, 6:2, 4:6. Poprvé od roku 2017 tak zakončí sezonu bez jediného titulu z turnajů „velké čtyřky“.

Sestřih zápasu Popyrin–DjokovičVideo: sntv

Sedmatřicetiletý Djokovič, který před US Open vyhrál olympijské hry v Paříži a zkompletoval takzvaný Golden Slam, zaznamenal nejhorší výsledek od Australian Open 2017. Na US Open nepostoupil do osmifinále poprvé od roku 2006, kdy skončil rovněž ve 3. kole.

Djokovič mohl získat na betonových kurtech v New Yorku 25. grandslamový titul, kterým by se osamostatnil v čele historického pořadí před Australankou Margaret Courtovou. V utkání s nasazenou osmadvacítkou Popyrinem ale doplatil na 49 nevynucených chyb či 14 dvojchyb.

Rodák z Bělehradu vypadl na letošním US Open jako druhý hráč ze světové trojky. Den před ním dohrál ve 2. kole vítěz letošního Roland Garros a Wimbledonu Španěl Carlos Alcaraz, který nestačil na Nizozemce Botica van de Zandschulpa.

Zklamaný Novak Djokovič

O 12 let mladší Popyrin porazil Djokoviče poprvé v kariéře a na čtvrtý pokus. Premiérově je v osmifinále grandslamu a narazí v něm na domácího Američana Francese Tiafoea.

Osmadvacátý hráč světa Popyrin, který s Djokovičem prohrál letos na Australian Open a ve Wimbledonu ve čtyřech setech, předvedl koncentrovaný výkon. První set získal díky brejku v deváté hře, druhou sadu vybojoval poté, co vzal Djokovičovi servis v pátém gamu.

Druhý nasazený hráč Djokovič, který usiloval o 91. vítězství na US Open, reagoval a třetí set získal díky třem brejkům. Ve čtvrté sadě ale přišel dvakrát o podání, Popyrin utekl do vedení 5:2 a na druhý pokus dopodával duel k vítězství.

I kvůli zápasu Djokoviče s Popyrinem se zpozdil start dalšího utkání na centrálním dvorci Arthura Ashe mezi Běloruskou Arynou Sabalenkovou a Jekatěrinou Alexandrovovou z Ruska. Duel odstartoval až sedm minut po půlnoci místního času, což je nejpozdější začátek v historii turnaje.

Druhá nasazená Sabalenková za půl hodiny překvapivě prohrála první set 2:6, pak ale potvrdila roli favoritky a další sady získala 6:1, 6:2. „Jsem ráda, že jsem zůstala bez ohledu na všechno soustředěná a dokázala jsem tenhle zápas otočit,“ uvedla loňská finalistka Sabalenková po utkání, jež skončilo v 1:48.

V té době se ještě ve Flushing Meadows hrál zápas čtvrtého nasazeného Alexandera Zvereva s Argentincem Tomásem Martínem Etcheverrym. Německý tenista slavil vítězství 5:7, 7:5, 6:1, 6:3 ve 2:35 místního času.