Článek
Rijád získal pořadatelství v dubnu. Okamžitě se proti tomu však postavily například legendy Martina Navrátilová s Chris Evertovou, které poukázaly na porušování lidských práv či diskriminaci žen a homosexuálů v muslimské zemi.
Nyní se pořadatelé rozhodli nastavit tenistkám stejné prémie, o jaké loni na Turnaji mistrů v Turíně bojovali tenisté. Výše odměn pro letošní mužský závěrečný podnik sezony pro osm nejlepších hráčů zatím oznámeny nebyly.
Saudi Arabia Strives for Equal Pay at WTA Finals Following $15.25 Million Prize Money Gender Gap#Equalpaytennis #Wtafinals #Sauditennis #Womeninsports #Femaleathletesmatter #Humanrightsinsaudihttps://t.co/dFssXHigOA
— Heart Of USA (@HearttOfUsa) June 27, 2024
„Vyrovnání odměn žen a mužů je důležité. Jsou to totožné turnaje v jednom sportu, takže není jediný důvod, proč by prémie neměly být stejné,“ řekl agentuře AFP předseda saúdského tenisového svazu Árí Mutabadžání.
Podle agentury SID jde naopak o jasný „sportswashing“, kdy se Saúdská Arábie štědrými investicemi do sportu v posledních letech snaží vylepšit si image kvůli dlouhodobému porušování lidských práv a svobod.
WTA také oznámila, že ředitelkou Turnaje mistryň jmenovala vítězku Wimbledonu a Roland Garros Garbiňe Muguruzaovou. Třicetiletá Španělka je první bývalou hráčkou, která byla organizací závěrečného podniku sezony pověřena.