Hlavní obsah

Petrodolary a přízeň hvězd. Jak si Saúdská Arábie kupuje tenis

Sto padesát tisíc amerických dolarů za účast, 526 tisíc pro neporaženého šampiona. V saúdskoarabské Džiddě mají tento týden sraz nejlepší mladí tenisté do 20 let včetně Jakuba Menšíka. Pro někoho nejnovější ukázka toho, jak se blízkovýchodní země otvírá více světu, pro jiného další křiklavý příklad sportwashingu.

Foto: Profimedia.cz

Jannik Sinner přebírá pohár za vítězství v rijádské exhibici s názvem Six Kings Slam.

Článek

„Je skvělé, že saúdskoarabský král má rád kromě fotbalu i tenis, což je klíčové hlavně pro WTA,“ napsal ve své úvaze pro Sport.cz tenisový expert Jan Kukal. Stát ležící na ohromných nalezištích ropy investoval nepředstavitelné částky i do fotbalu, F1 nebo golfu. A vylepšuje pomocí sportu svou mezinárodní image. Podobně jako to dělala např. Čína při olympiádách 2008 a 2022, nebo Katar během fotbalového MS 2022.

„Nevybudovaly jsme ženský tenis proto, aby ho využívala Saúdská Arábie. Uspořádání Turnaje mistryň v této zemi by neznamenalo pokrok, ale výrazný regres,“ rozčilovaly se svorně Martina Navrátilová a Chris Evertová. Jenže hlasy legend nebyly tak silné, aby Ženskou tenisovou asociaci odradily od spojení s blízkovýchodním sponzorem.

Pravdou je, že Saúdská Arábie se mění. Pro ženy už není povinností nosit hidžáb ani abáju, od roku 2018 mohou řídit auto. Jejich práva jsou však ve srovnání s těmi mužskými stále výrazně omezena.

Letošní přehlídka nejlepších tenistek sezony v Rijádu mj. za účasti Barbory Krejčíkové a Kateřiny Siniakové nakonec proběhla bez výraznějších protestních hlasů. A účastnice si pochvalovaly příjemnou atmosféru.

„Všechno je tu v pohodě,“ řekla běloruská světová jednička Aryna Sabalenková a tvrdila, jak doufá, že se jí podaří inspirovat novou generaci místních hráček. „Úsilí, které tu věnují ženskému sportu, je neuvěřitelné. Jsem ohromená a šťastná, že mohu být součástí zdejší historie.“

Američanka Coco Gauffová, jež se výrazně angažovala v protestním hnutí Black Lives Matter, údajně vznášela otázky týkající se práv žen a LGBT menšiny v Saúdské Arábii při telefonátech s představiteli WTA. Turnaj mistryň ze svého programu ale nevyškrtla.

Hromada saúdských „dukátů“ nakonec zviklala i největší ikonu ženského tenisu a boje za ženskou rovnost Billie Jean Kingovou, která je ze spojení blízkovýchodní země se svým sportem nadšená.

Aktivisté nicméně dále upozorňují na to, že ženy v Saúdské Arábii stále žijí podle zákonů o mužském poručnictví a homosexualita je tu nezákonná a může být potrestána smrtí. Sportovní události jsou podle nich využívány jen jako zástěrka k potlačení boje žen a k zakrytí pokračujícího porušování práv. Od tenistek se ale podpory nedočkali.

Na šustění saúdských petrodolarů ostatně slyší i fotbalista Lionel Messi, který uzavřel tříletou dohodu na 25 milionů USD o podpoře tamního turismu. Řada španělských fanoušků se také nemohla smířit s tím, že se Rafael Nadal stal ambasadorem saúdského tenisu.

„Nebudeme si nic nalhávat, někdo tomu říká sportwashing. Ale lidé, kteří sem přijíždějí na akce ať už z jakéhokoli oboru, dělají pro tuto zemi něco dobrého,“ tvrdil bezelstně Nadal, který se před svým sbohem aktivní kariéře účastnil i rijádské exhibice 6 Kings Slam. Její vítěz Jannik Sinner si přišel na 9 milionů dolarů, což je o necelé tři miliony víc, než získal za své letošní triumfy na Australian Open a US Open dohromady.

V posledních letech se Saúdská Arábie výrazně angažuje ve světě tenisu prostřednictvím státního investičního fondu, který uzavřel partnerství s ATP i s WTA. Jeho zkratka PIF se také stala součástí oficiálních názvů světových žebříčků. Saúdské peníze už v podstatě největší tenisové organizace ovládají.

Finanční injekce pak přinášejí solidní prize money také mladým hráčům v Džiddě, i když jsou to oproti výše zmiňovaným akcím vlastně jen „drobné“. Mohou ale znamenat solidní nakopávák, díky němuž hráči investují více peněz do své přípravy a vylepší si pozici v těžké konkurenci. Proč by to neudělali, když je ATP přímo vybízí.

Saúdové jsou štědří sponzoři a tenis díky tomu lehce zapomene i na debatu o nepříjemných tématech politických represí, cenzury a potlačování práv.

  6 : 1, 6 : 4, 6 : 4 Djokovič - Macháč 6 : 1, 6 : 4, 6 : 4 konec
20250117T09 : 00:00+0100
Djokovič vs. Macháč
Djokovič vs. Macháč
Djokovič
Macháč