Článek
„Je skvělé, že saúdskoarabský král má rád kromě fotbalu i tenis, což je klíčové hlavně pro WTA,“ napsal ve své úvaze pro Sport.cz tenisový expert Jan Kukal. Stát ležící na ohromných nalezištích ropy investoval nepředstavitelné částky i do fotbalu, F1 nebo golfu. A vylepšuje pomocí sportu svou mezinárodní image. Podobně jako to dělala např. Čína při olympiádách 2008 a 2022, nebo Katar během fotbalového MS 2022.
„Nevybudovaly jsme ženský tenis proto, aby ho využívala Saúdská Arábie. Uspořádání Turnaje mistryň v této zemi by neznamenalo pokrok, ale výrazný regres,“ rozčilovaly se svorně Martina Navrátilová a Chris Evertová. Jenže hlasy legend nebyly tak silné, aby Ženskou tenisovou asociaci odradily od spojení s blízkovýchodním sponzorem.
Pravdou je, že Saúdská Arábie se mění. Pro ženy už není povinností nosit hidžáb ani abáju, od roku 2018 mohou řídit auto. Jejich práva jsou však ve srovnání s těmi mužskými stále výrazně omezena.
Squad goals? Nailed it. 😎#NextGenATPFinals pic.twitter.com/J8Xm3QeTLg
— Next Gen ATP Finals (@nextgenfinals) December 17, 2024
Letošní přehlídka nejlepších tenistek sezony v Rijádu mj. za účasti Barbory Krejčíkové a Kateřiny Siniakové nakonec proběhla bez výraznějších protestních hlasů. A účastnice si pochvalovaly příjemnou atmosféru.
„Všechno je tu v pohodě,“ řekla běloruská světová jednička Aryna Sabalenková a tvrdila, jak doufá, že se jí podaří inspirovat novou generaci místních hráček. „Úsilí, které tu věnují ženskému sportu, je neuvěřitelné. Jsem ohromená a šťastná, že mohu být součástí zdejší historie.“
Američanka Coco Gauffová, jež se výrazně angažovala v protestním hnutí Black Lives Matter, údajně vznášela otázky týkající se práv žen a LGBT menšiny v Saúdské Arábii při telefonátech s představiteli WTA. Turnaj mistryň ze svého programu ale nevyškrtla.
Hromada saúdských „dukátů“ nakonec zviklala i největší ikonu ženského tenisu a boje za ženskou rovnost Billie Jean Kingovou, která je ze spojení blízkovýchodní země se svým sportem nadšená.
Aktivisté nicméně dále upozorňují na to, že ženy v Saúdské Arábii stále žijí podle zákonů o mužském poručnictví a homosexualita je tu nezákonná a může být potrestána smrtí. Sportovní události jsou podle nich využívány jen jako zástěrka k potlačení boje žen a k zakrytí pokračujícího porušování práv. Od tenistek se ale podpory nedočkali.
Na šustění saúdských petrodolarů ostatně slyší i fotbalista Lionel Messi, který uzavřel tříletou dohodu na 25 milionů USD o podpoře tamního turismu. Řada španělských fanoušků se také nemohla smířit s tím, že se Rafael Nadal stal ambasadorem saúdského tenisu.
„Nebudeme si nic nalhávat, někdo tomu říká sportwashing. Ale lidé, kteří sem přijíždějí na akce ať už z jakéhokoli oboru, dělají pro tuto zemi něco dobrého,“ tvrdil bezelstně Nadal, který se před svým sbohem aktivní kariéře účastnil i rijádské exhibice 6 Kings Slam. Její vítěz Jannik Sinner si přišel na 9 milionů dolarů, což je o necelé tři miliony víc, než získal za své letošní triumfy na Australian Open a US Open dohromady.
Arabia Saudí se sube al carro del tenis 🎾 con la creación de un nuevo torneo Six King Slam
— WattsMedia 🇪🇸 (@WattsMediaMktg) March 26, 2024
—-
"Saudi Arabia jumps on the tennis bandwagon 🎾 with the creation of a new tournament, the Six King Slam."#Tenis #6kingslam pic.twitter.com/vYaQXoe4KP
V posledních letech se Saúdská Arábie výrazně angažuje ve světě tenisu prostřednictvím státního investičního fondu, který uzavřel partnerství s ATP i s WTA. Jeho zkratka PIF se také stala součástí oficiálních názvů světových žebříčků. Saúdské peníze už v podstatě největší tenisové organizace ovládají.
Finanční injekce pak přinášejí solidní prize money také mladým hráčům v Džiddě, i když jsou to oproti výše zmiňovaným akcím vlastně jen „drobné“. Mohou ale znamenat solidní nakopávák, díky němuž hráči investují více peněz do své přípravy a vylepší si pozici v těžké konkurenci. Proč by to neudělali, když je ATP přímo vybízí.
Saúdové jsou štědří sponzoři a tenis díky tomu lehce zapomene i na debatu o nepříjemných tématech politických represí, cenzury a potlačování práv.