Hlavní obsah

Otřes v českém tenisu. Státní zástupce navrhl vazbu pro Kaderku a Flégla

Aktualizováno

U dvou z pěti obviněných lidí v kauze tenisových dotací podal státní zástupce soudu návrh na vzetí do vazby. Zbylé zadržené už policie propustila na svobodu. Pražské vrchní státní zastupitelství to dnes uvedlo na webu s tím, že žádné bližší informace k věci zatím poskytovat nebude. Podle serveru Seznam Zprávy chce státní zástupce poslat do vazební cely šéfa Českého tenisového svazu (ČTS) Iva Kaderku a jeho blízkého spolupracovníka, člena dozorčí rady svazu Vojtěcha Flégla.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka

Článek

ČTK zjistila, že o vazebních návrzích bude rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 7. Od obdržení návrhu má soud na své rozhodnutí 24 hodin.

Policie v úterý obvinila pět lidí a stejný počet právnických osob kvůli zneužívání dotací, které stát poskytl Českému tenisovému svazu na podporu sportu. Podle médií i zjištění ČTK jsou mezi stíhanými Kaderka, Flégl, tajemník svazu Jakub Fastr, šéfka ekonomického oddělení ČTS Hana Baierová a někdejší přední deblista Daniel Vacek, trenér daviscupového reprezentanta Tomáše Macháče.

Tenisový svaz podává trestní oznámení. Obviňuje i bývalého šéfa NSA NeusseraVideo: Sport.cz

Server Novinky.cz, který získal policejní usnesení o zahájení trestního stíhání, označil za obviněné právnické osoby firmy Sofos, Envibal, Český tenis, Smart Deal a Umpire Club Restaurant. Sofos je spojená s Vackem, ostatní společnosti s Fléglem. Všechny firmy čelí obvinění z dotačního podvodu. Kaderku, Flégla a Baierovou stíhá policie podle Novinek.cz za dotační podvod a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, za což jim hrozí až deset let vězení. Vacka viní rovněž z dotačního podvodu, Fastra z pomoci ke zjednání výhody se sazbou dva až osm roků odnětí svobody.

Podle informací, které jako první přinesl Radiožurnál, vyplatil tenisový svaz ze státní dotace desítky milionů korun spolku Orel Jednota Praha - Balkán, který vede Flégl. Jen za rok 2021 šlo o více než 40 milionů korun, což byla takřka třetina celkové dotace, kterou svaz obdržel na podporu svého sportu v Česku. Část peněz určená na pořádání turnajů přitom údajně skončila na účtech Fléglových firem nebo firem jeho rodinných příslušníků. Způsobenou škodu policie vyčíslila na zhruba 14,5 milionu korun.

Novinky.cz napsaly, že kriminalisté opírají svá zjištění mimo jiné o odposlechy. Jejich aktéři podle vyšetřovatelů konspirovali, například si šeptali nebo si informace zřejmě psali na papír, aby nezazněly nahlas. „Uděláme to tak, že to nikdo nepozná,“ uváděli údajně obvinění, když řešili proplacení faktur na tenisové turnaje.

Podstata machinací podle policie spočívala v tom, že si Flégl a jím nebo jeho blízkými ovládané firmy nechali proplácet statisíce i miliony korun za nadhodnocené nebo za zcela vymyšlené služby - za podíl na organizaci některých turnajů, za dopravu i stravování účastníků nebo na zajištění lékařské péče. Policisté v usnesení o zahájení stíhání podle Novinek tvrdí, že tenisový svaz byl organizací jednoho muže, tedy Kaderky, který mu vládl neomezeně a pevnou rukou. „Je zřejmé, že na ČTS není nikdo, kdo by se autoritativně vystupujícímu Ivo Kaderkovi dokázal postavit, ale naopak mu s tím aktivně pomáhají,“ citoval server z dokumentu.

Policisté v usnesení podle Novinek zmiňují i to, že Kaderka každý měsíc disponuje značnou hotovostí, ačkoliv uváděl, že si ze svazu za čtyři roky až do loňského dubna nevyplatil na mzdě ani korunu. Navíc oficiálně nevlastní žádnou nemovitost, počátkem loňského roku je převedl darovací smlouvou na manželku. Podle policistů obvinění tušili, že se kolem nich stahuje smyčka poté, co se financování turnajů začali věnovat novináři. Rozhodli se proto údajně zpětně upravit některé smlouvy mezi ČTS a Orlem Balkán, přičemž Kaderka tuto akci pojmenoval Krunýř.

Související témata: