Hlavní obsah

SMEČE JANA KUKALA: Byl to italský rok. Tři české tenisty v top 50 ale nikdo nečekal

Tenisová sezona je u konce. A triumfy v nejvýznamnějších týmových soutěžích potvrdily, že letošní rok, jak píše ve svém komentáři expert Sport.cz Jan Kukal, byl ve znamení Itálie. „Sezona 2024 byla nesmírně náročná a zdála se být nekonečná. Pojízdný tenisový cirkus bude mít krátkou pauzu a přesune se koncem roku do Austrálie. Český tenis bohužel končil neúspěšnými vystoupeními v Billie Jean King Cupu a v Davis Cupu.

Foto: S využitím Profimedia

Tomáš Macháč a Jiří Lehečka mají za sebou povedenou sezonu.

Článek

Nevydařený týden ve Valencii stál křeslo kapitána Jaroslava Navrátila. Naše motivované trio Tomáš Macháč, Jiří Lehečka, Jakub Menšík mělo hodně smůly. Macháč musel dvakrát vzdát kvůli křečím, navíc Lehečka dostal chřipku, a k tomu chyběl náhradník Kopřiva, to byla chyba, protože skrečovat zápas ve druhém gamu je krajně neobvyklé.

Nový daviscupový kapitán Tomáš Berdych je nejúspěšnějším hráčem naší historie, při triumfech v letech 2012 a 2013 jeho body ze singlu a deblu byly klíčem k úspěchu. Nemá velké trenérské zkušenosti, ale už spolupracoval s Lehečkou a má respekt hráčů a důvěru.

Po největším úspěchu roku 2024, velmi nečekaném, ale zaslouženém triumfu Barbory Krejčíkové ve Wimbledonu, se jinak smolná sezona mohla zachránit v Málaze, kde ale kromě Krejčíkové chyběly i Karolína Muchová a dlouhodobě zraněná Markéta Vondroušová.

Přelet z Turnaje mistryň v Rijádu na rozdíl od Polky Igy Šwiatekové a Italky Jasmine Paoliniové nezvládly wimbledonské vítězky naše Kateřina Siniaková a Američanka Taylor Townsendová. Nečekané povodně v Málaze jim znemožnily pořádnou přípravu.

Siniaková je ale suverénní jedničkou WTA v deblu, letos vyhrála Wimbledon i Paříž, ovládla celkem pět turnajů s pěti různými partnerkami. Kromě toho obhájila v singlu top 50 a ze všech špičkových hráček zvládla nejvíc zápasů (130), to je obrovská odolnost.

Jestliže u českých tenistek je závěrečné žebříčkové vysvědčení s desátou Krejčíkovou ústupem ze slávy, u mužů by asi nikdo nečekal, že teď budeme mít Macháče na 25. místě, Lehečku na 28. a na 48. Menšíka. Naše veřejnost má nejradši týmové soutěže, ale individuální úspěchy na turnajích jsou větší propagací naší země, sleduje je víc lidí.

Foto: Lisa Leutner, Reuters

Vítězné gesto Jakuba Menšíka.

Macháč se už vypracoval nejen do širší špičky, ale i na talentovaného šoumena. Letos oskalpoval Alcaraze, Djokoviče, Rubljova, Dimitrova a další výborné hráče, zahrál si finále v Ženevě a semifinále v Šanghaji. Nejvíc ale potěšil zlatem z mixu se Siniakovou na olympiádě v Paříži, kde letos medaile pro nás visely hodně vysoko.

Dlouho se zdálo, že to bude jediné české prvenství. Turnaj v mixu byl velmi kvalitně obsazen a finále proti čínskému páru byl výborný zážitek. Dalším důkazem o brutalitě přeplněného programu ale bylo, že Macháč velký úspěch ani nemohl oslavit a musel další týden na povinnou tisícovku do Toronta.

Lehečka v lednu vyhrál svůj první ATP turnaj v Adelaide a měl všechny předpoklady prorazit do top 20 žebříčku. Na mnoho týdnů ho ale zabrzdilo zranění páteře v Madridu. Do zranění hrál přitom svůj nejlepší tenis. Byl i prvním hráčem nové generace, který se prosadil a pozitivně ovlivnil Macháče a Menšíka. Je výborné, že jsou tři, a snad se k tomu připojí i někdo další. Vždyť i francouzští mušketýři byli čtyři.

Devatenáctiletý šikovný multitalent Menšík je od letoška členem top 50 a také favoritem Turnaje mistrů dvacetiletých a mladších Next Gen v Džiddě. Je skvělé pro tenis, že saúdskoarabský král má rád kromě fotbalu i tenis, což je klíčové hlavně pro ženský tenis.

Perspektivní Menšík

Menšík je také šikovným amatérským kouzelníkem a talentovaným hráčem na bicí, může to být další hráč, jenž by mohl proniknout do absolutní špičky. Neví ale, co ho ještě čeká. Letošní sezonu zhodnotil jako pekelnou, přitom ty další budou mnohem těžší. Světový tenis hodně bolí a chce to především pevné zdraví a psychicky odolné superatlety.

Menšíkovým guru je Djokovič, obdivuje ho, ale neměl by hrát jako on procenta na jistotu. Má na to hrát mnohem rychleji a agresivněji než Djokovič. Všichni, kdo ho zkoušeli napodobit, skončili na operačním stole, především Srbův nový trenér Andy Murray. Djokovič sice kromě olympiády nevyhrál letos žádný turnaj, ale ve 37 to nebalí a chce pokračovat, prý se zase neuvěřitelně vrhnul do tréninku.

Foto: Guglielmo Mangiapane, Reuters

Italský tenista Jannik Sinner po vítězství nad Taylorem Fritzem ve finále Turnaje mistrů.

Rok 2024 však v tenise patřil Itálii hlavně zásluhou světové jedničky Jannika Sinnera, jenž získal nejen dva grandslamy, ale také spolu s Matteem Berrettinim vyhrál Davis Cup. Jeho malinká a velmi sympatická krajanka Paoliniová byla zase ve finále Roland Garros a Wimbledonu.

Spolu s veteránkou Sarou Erraniovou získaly zlato v deblu na olympiádě a navrch Italky po 11 letech ovládly BJKC. Italové teď navíc mají devět hráčů mezi nejlepší stovkou ATP.

Tak tedy: Forza Italia! Forza Ceca!“