Článek
Simon rozhodl o pozastavení konání ženských turnajů v Číně v závěru minulého roku. Příčinou byla situace bývalé světové jedničky ve čtyřhře Pcheng Šuaj, jež v listopadu na sociálních sítích obvinila bývalého významného komunistického funkcionáře ze sexuálního napadení. Následně zmizela z veřejného života a panovaly obavy o její bezpečí.
"Neodcházíme z Číny úplně. Zastavili jsme tam naše obchodní operace a budeme v tom pokračovat, dokud nenajdeme nějaké řešení," uvedl Simon v pořadu The Tennis Podcast.
"Zůstaneme rezolutní, ale doufáme, že bychom se v roce 2023 mohli vrátit, pokud bude nalezeno řešení. Rádi bychom dospěli k výsledku, s kterým bude Pcheng Šuaj v pohodě, s kterým bude moci žít čínská vláda a s nímž budeme srozuměni také my," řekl Simon.
Případ Pcheng Šuaj vzbudil ve světě pochybnosti o svobodě projevu, dodržování lidských práv a cenzuře v nejlidnatější zemi světa. Čínská strana považovala celou kauzu za zpolitizovanou a za snahu vyvolat bojkot únorových zimních olympijských her v Pekingu. Právě během ZOH se Pcheng Šuaj setkala s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru Thomasem Bachem a od té doby se opět na veřejnosti neobjevila. V rozhovorech zorganizovaných čínskými úřady vzala svá slova o napadení komunistickým funkcionářem zpět.
Čína je pro ženský tenis z ekonomických důvodů mimořádné důležitou zemí. V loňském kalendáři WTA Tour bylo 11 turnajů v Číně a Hongkongu včetně finále sezony v Šen-čenu s obří dotací 14 milionů dolarů. Kvůli koronavirové pandemii byly ale všechny turnaje v nejlidnatější zemi světa zrušeny, odloženy či přesunuty. Vzhledem k politice nulové tolerance ke covidu-19 a častým uzávěrám celých měst je pravděpodobné, že by se většina turnajů v Číně nehrála ani letos.