Hlavní obsah

BBC odhaluje zákulisí dopingové kauzy světové jedničky

Aktualizováno

Je to kauza, která hýbe tenisovým světem. Jannik Sinner měl loni v březnu v Indian Wells dva pozitivní vzorky na zakázaný clostebol. V polovině února vyfasoval od Světové antidopingové agentury (WADA) tříměsíční trest. Pro někoho to je málo, pro dalšího je to v pořádku, protože se anabolický steroid dostal do těla neúmyslně, když si fyzioterapeut sprejem aplikoval zakázanou látku na malou ránu na ruce a při masáži ji přenesl do Sinnerova těla. Server BBC nyní přišel s informacemi ze zákulisí celého případu.

Foto: Gentsch Friso, ČTK

Italský tenista Jannik Sinner

Článek

Novináři z britského webu mluvili s jedním z právníků 23letého Itala Jamiem Singerem. Ten popisuje, jak se Sinnerovi snažil vysvětlit, proč je lepší domluvit se s WADA a neodvolávat se až k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS).

„Když jsem panu Sinnerovi říkal, že by bylo lepší přijmout trest na tři měsíce, odpověděl mi, proč by to měl dělat, když ho první soud zprostil viny. Odpověděl jsem mu, že WADA tlačí na to, aby flastr platil rok, a že pokud nepřijmeme jejich nabídku, tak u sportovní arbitráže budou dělat všechno pro to, aby přesvědčili soudce,“ řekl Singer. „Takže možnost nehrát tři měsíce byla z mého hlediska celkem výhodná,“ dodal.

WADA se naopak domnívala, že nezávislý tribunál měl Sinnera potrestat za objektivní odpovědnost. Zástupcům antidopingové agentury šlo o dodržování principu, že sportovci jsou zodpovědní za činy členů svého týmu.

A tak se nabízí otázka, proč tedy WADA navrhla tříměsíční trest? To pro BBC vysvětlil její právník Ross Wenzel. „Byl to případ, který byl milion mil vzdálený od dopingu. Z vědecké zprávy, kterou jsme obdrželi, vyplývalo, že se nemůže jednat o úmyslný doping. Nejsem si tak jistý, že případná sankce na 12 měsíců, pokud by takhle tribunál rozhodl, by byla dobrým výsledkem.“

Obě strany tak využily dohodu, která je povolena od roku 2021. Wenzel také uvedl, že WADA už tímto způsobem vyřešila 67 případů.

Nicméně tohle pravidlo se má od roku 2027 změnit tak, že pokud hráči neprojdou testem na drogy, ale zároveň se prokáže, že jde o nezaviněné „dopování“, tak jako v případě Sinnera, mohou být potrestání důtkou.

„Za dva roky by Sinner dostal prostě facku,“ řekl BBC jeden zdroj z antidopingové organizace.

Sinner je suspendován od 9. února do 4. května, bude tedy moci hrát na French Open, které startuje 25. května.

Někteří špičkoví hráči si ale nadále myslí, že se Sinnerovi dostalo přednostního zacházení kvůli jeho postavení, což Mezinárodní agentura pro bezúhonnost tenisu (ITIA) i WADA kategoricky odmítají.

„Většina hráčů si nemyslí, že je to fér,“ řekl kupříkladu 24násobný grandslamový šampion Novak Djokovič. „Zdá se, že můžete téměř ovlivnit výsledek, pokud jste špičkový hráč a pokud máte přístup ke špičkovým právníkům.“ Švýcar Stan Wawrinka, vítěz Australian Open, French Open i US Open zase na sociálních sítích oznámil, že už nevěří v čistý sport.

Jak vidno, tato kauza, podobně jako u Polky Igy Šwiatekové, bude ještě dlouho rezonovat. A vítězem se zdá být Sinner, i když za jakou cenu?